iPhone 13: Kolik hodin vydrží baterie?

Výdrž Baterie Iphone 13

Kapacita baterie iPhone 13

iPhone 13 má oproti svému předchůdci, iPhonu 12, větší baterii. To se pozitivně projevuje na výdrži, která je u iPhonu 13 znát. Apple uvádí, že iPhone 13 vydrží až o 2,5 hodiny déle než iPhone 12. Samozřejmě, skutečná výdrž baterie se liší v závislosti na mnoha faktorech, jako je používání mobilních dat, jas displeje nebo náročné hry. Obecně ale platí, že iPhone 13 nabízí nadprůměrnou výdrž baterie.

Informace o kapacitě baterie iPhonu 13 se liší podle modelu. Základní iPhone 13 má kapacitu 3240 mAh, iPhone 13 mini má 2438 mAh, iPhone 13 Pro má 3095 mAh a iPhone 13 Pro Max má největší kapacitu 4352 mAh. Pro srovnání, iPhone 12 měl kapacitu baterie 2815 mAh. Zvýšení kapacity baterie u iPhonu 13 je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k jeho delší výdrži.

Typ baterie: lithium-iontová

iPhone 13 se může pochlubit lithium-iontovou baterií, která je známá svou dlouhou životností a efektivním výkonem. Tato technologie baterií je v dnešní době standardem pro chytré telefony a iPhone 13 z ní těží maximum. Díky pokročilé lithium-iontové baterii a optimalizaci softwaru iOS nabízí iPhone 13 působivou výdrž baterie, která vám umožní používat telefon po celý den na jedno nabití.

S iPhonem 13 můžete sledovat videa až 19 hodin, streamovat videa až 15 hodin a poslouchat hudbu až 75 hodin na jedno nabití. To je dost energie na to, abyste zvládli i ty nejnáročnější dny. A pokud potřebujete baterii rychle dobít, iPhone 13 podporuje rychlé nabíjení, které vám umožní nabít telefon z 0 na 50 % za přibližně 30 minut. iPhone 13 také podporuje bezdrátové nabíjení, takže jej můžete snadno nabíjet pomocí kompatibilní nabíječky.

Procesor A15 Bionic a úspora

iPhone 13 přichází s procesorem A15 Bionic, který je vyrobený 5nm technologií. Ta umožňuje vměstnat na čip více tranzistorů, což má za následek vyšší výkon a zároveň nižší spotřebu energie. Procesor A15 Bionic má 6 jader, z toho 2 výkonnostní a 4 úsporná. Díky tomu si iPhone 13 dokáže poradit i s náročnými úkoly, jako je střih videa nebo hraní her, a zároveň šetřit baterii při běžném používání.

Apple uvádí, že iPhone 13 má oproti předchozí generaci o 2,5 hodiny delší výdrž baterie. To je dáno kombinací několika faktorů, mezi které patří úspornější procesor A15 Bionic, větší baterie a optimalizace softwaru. V praxi to znamená, že iPhone 13 by měl většině uživatelů vydržet na jedno nabití celý den.

Kromě hardwarových vylepšení přispívá k delší výdrži baterie i software iOS 15. Ten obsahuje funkce pro optimalizaci spotřeby energie, jako je například automatické přepínání mezi mobilními daty a Wi-Fi nebo snižování jasu displeje.

výdrž baterie iphone 13

Displej OLED a vliv na výdrž

iPhone 13, to je telefon, který vzbudil velkou pozornost a to i díky svému displeji. Apple u něj vsadil na technologii OLED, která slibuje krásné barvy, hlubokou černou a vysoký kontrast. To zní skvěle, ale jak je to s dopadem na výdrž baterie? OLED displeje jsou známé tím, že spotřebují méně energie, hlavně při zobrazování tmavých barev. To je dáno tím, že pixely u OLEDu nesvítí, pokud zobrazují černou. Díky tomu se dá ušetřit dost energie, což se pozitivně projeví na výdrži baterie.

Apple uvádí, že iPhone 13 vydrží na jedno nabití až o 2,5 hodiny déle než iPhone 12. Samozřejmě, výdrž baterie ovlivňuje spousta faktorů, jako je jas displeje, používané aplikace nebo síla signálu. OLED displej ale hraje významnou roli a u iPhonu 13 přispívá k delší výdrži na jedno nabití.

Pokud tedy přemýšlíte o koupi iPhonu 13 a výdrž baterie je pro vás důležitá, OLED displej je rozhodně plus.

Optimalizace iOS 15

S příchodem iOS 15 se mnozí uživatelé iPhone 13 těšili na vylepšení výdrže baterie. Optimalizace systému iOS 15 se zaměřuje na efektivnější správu spotřeby energie aplikacemi a procesy na pozadí. Díky tomu může iPhone 13 dosáhnout delší výdrže baterie na jedno nabití. Mezi klíčové faktory ovlivňující výdrž baterie iPhone 13 patří jas displeje, aktivní používání datových služeb a stáří baterie. Informace o výdrži baterie najdete v nastavení telefonu v sekci "Baterie". Zde uvidíte podrobný přehled o tom, které aplikace spotřebovávají nejvíce energie. iOS 15 také zavádí funkci "Režim nízké spotřeby", která automaticky omezuje některé funkce a procesy na pozadí, čímž prodlužuje výdrž baterie v situacích, kdy nemáte přístup k nabíječce.

Režim nízké spotřeby

Režim nízké spotřeby je skvělý způsob, jak prodloužit výdrž baterie vašeho iPhonu 13, když se blížíte k nule. Když je tato funkce zapnutá, iPhone 13 dočasně snižuje nebo deaktivuje funkce náročné na baterii, jako je automatické stahování, některé vizuální efekty a načítání dat na pozadí. Výsledkem je, že váš iPhone 13 může vydržet mnohem déle s jedním nabitím. Podle Applu může režim nízké spotřeby prodloužit výdrž baterie iPhonu 13 až o tři hodiny. Informace o výdrži baterie vašeho iPhonu 13, včetně využití režimu nízké spotřeby, najdete v aplikaci Nastavení. Režim nízké spotřeby můžete aktivovat v Nastavení > Baterie. Když je režim nízké spotřeby zapnutý, ikona baterie v horní části obrazovky se zbarví do žluta. Režim nízké spotřeby se automaticky vypne, když se váš iPhone 13 nabije na 80 %.

výdrž baterie iphone 13

Rychlé nabíjení 20W

S iPhonem 13 přišlo na trh také rychlé 20W nabíjení. Apple slibuje, že s touto technologií nabijete svůj telefon z 0 na 50 % za pouhých 30 minut. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří spěchají a potřebují rychle dodat svému iPhonu energii. Je však důležité si uvědomit, že rychlost nabíjení se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako je teplota okolí nebo používání telefonu během nabíjení.

I když rychlé nabíjení může být velmi užitečné, je důležité mít na paměti, že časté používání rychlého nabíjení může mít vliv na dlouhodobou životnost baterie vašeho iPhonu. Pro zachování optimálního zdraví baterie se doporučuje používat rychlé nabíjení pouze v případě potřeby a pro běžné nabíjení využívat standardní 5W adaptér.

Výdrž baterie iPhonu 13 je obecně velmi dobrá a s běžným používáním by vám telefon měl vydržet celý den na jedno nabití. Pokud však patříte mezi náročné uživatele, kteří tráví na telefonu hodiny denně, pravděpodobně budete muset svůj telefon nabíjet častěji. V takovém případě je dobré zvážit pořízení powerbanky, která vám umožní dobít telefon i na cestách.

Bezdrátové nabíjení MagSafe

Bezdrátové nabíjení MagSafe je pohodlný způsob, jak doplnit baterii vašeho iPhonu 13, ale má to vliv na jeho výdrž? Stručně řečeno, ano, ale ne tak dramaticky, jak si možná myslíte.

Bezdrátové nabíjení obecně generuje více tepla než kabelové nabíjení, což může v průběhu času mírně snížit životnost baterie. Nicméně, iPhone 13 je optimalizován pro MagSafe a obsahuje inteligentní systém správy tepla, který minimalizuje dopad tepla na baterii.

Apple uvádí, že iPhone 13 by si měl zachovat až 80 % své původní kapacity baterie i po 500 úplných nabíjecích cyklech. To znamená, že i když budete svůj iPhone 13 pravidelně nabíjet bezdrátově, neměli byste zaznamenat žádné významné snížení výdrže baterie po dobu minimálně dvou let.

Pro zachování co nejlepší výdrže baterie vašeho iPhonu 13 doporučujeme používat originální nabíječky MagSafe od společnosti Apple nebo certifikované příslušenství MagSafe. Dále se vyhněte nabíjení telefonu v extrémních teplotách a nenechávejte ho delší dobu připojený k nabíječce, jakmile dosáhne 100 %.

Faktory ovlivňující výdrž

Výdrž baterie iPhonu 13 je ovlivněna řadou faktorů, které mohou značně ovlivnit, jak dlouho vám telefon vydrží na jedno nabití. Jedním z nejdůležitějších faktorů je jas displeje. Vysoký jas spotřebovává více energie, takže snížení jasu může prodloužit výdrž baterie. Dalším důležitým faktorem je používání mobilních dat. Stahování velkých souborů nebo streamování videí v síti 5G spotřebovává značné množství energie. Pokud chcete šetřit baterii, používejte Wi-Fi, kdykoli je to možné. Významný vliv má i používání aplikací. Některé aplikace, jako jsou hry nebo navigační aplikace, spotřebovávají více energie než jiné. Pokud zaznamenáte rychlé vybíjení baterie, zkontrolujte, které aplikace běží na pozadí a omezte jejich používání. Teplota okolí také ovlivňuje výdrž baterie. Extrémní teploty, ať už vysoké nebo nízké, mohou baterii zatěžovat a snižovat její kapacitu. V neposlední řadě hraje roli i stáří baterie. Stejně jako všechny baterie, i baterie v iPhonu 13 se s časem opotřebovává a ztrácí kapacitu. Pokud váš telefon již nedrží nabití tak dlouho jako dříve, může být čas na výměnu baterie.

výdrž baterie iphone 13

Porovnání s iPhone 12

Jistě vás zajímá, jak si iPhone 13 vede v porovnání s předchůdcem, iPhonem 12, co se týče výdrže baterie. Dobrá zpráva je, že Apple se v tomto ohledu opravdu snažil a iPhone 13 nabízí oproti iPhonu 12 citelně delší výdrž. Zatímco iPhone 12 sliboval až 17 hodin přehrávání videa, iPhone 13 to dotáhne až na 19 hodin. To je rozdíl, který už v praxi pocítíte.

Model Přehrávání videa (hodiny) Streamování videa (hodiny)
iPhone 13 mini Až 17 Až 13
iPhone 13 Až 19 Až 15
iPhone 13 Pro Až 22 Až 20
iPhone 13 Pro Max Až 28 Až 25

Za delší výdrží stojí kombinace faktorů. iPhone 13 má o něco větší baterii než iPhone 12 a zároveň těží z úspornějšího procesoru A15 Bionic. Ten je vyrobený pokročilejším 5nm výrobním procesem, a tak si řekne o méně energie. V kombinaci s optimalizovaným softwarem to znamená, že iPhone 13 zvládne na jedno nabití mnohem více.

Pokud tedy přemýšlíte o upgradu z iPhonu 12 a výdrž baterie je pro vás důležitá, iPhone 13 vás v tomto ohledu rozhodně nezklame.

Tipy pro delší výdrž

iPhone 13 je známý svou skvělou výdrží baterie, ale i tak existuje pár triků, jak ji ještě prodloužit. V první řadě zkontrolujte nastavení jasu displeje. Čím nižší jas, tím méně energie telefon spotřebuje. Automatický jas je sice užitečný, ale někdy zbytečně zvyšuje jas na maximum. Dále omezte používání aplikací náročných na baterii, jako jsou hry nebo streamovací služby. Pokud je nepoužíváte, zavřete je na pozadí. Velkým žroutem energie je také neustálé vyhledávání signálu Wi-Fi nebo mobilních dat. Pokud jste na místě s nízkým signálem, zvažte zapnutí režimu Letadlo. V neposlední řadě nezapomínejte na aktualizace softwaru. Apple často vydává aktualizace, které optimalizují systém iOS a prodlužují tak výdrž baterie. Dodržováním těchto tipů si budete moci užívat svůj iPhone 13 ještě déle na jedno nabití.

výdrž baterie iphone 13

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: technologie

Autor: karelcapek

Tagy: výdrž baterie iphone 13 | informace o výdrži baterie u iphone 13