Zažijte nezapomenutelnou dovolenou v Irsku!

Dovolená V Irsku

Smaragdový ostrov čeká

Irsko, přezdívané Smaragdový ostrov, láká cestovatele svou sytě zelenou krajinou, dramatickými útesy, starobylými památkami a pohostinnými lidmi. Dovolená v Irsku slibuje nezapomenutelné zážitky pro milovníky přírody, historie i kultury. Prozkoumejte divoké pobřeží Atlantiku s majestátními útesy Moher, nechte se okouzlit krásou národních parků Killarney a Connemara, nebo se vydejte po stopách starých Keltů a Vikingů.

Irsko je také zemí s bohatou historií a kulturou. Navštivte historické památky jako Newgrange, hrobku starší než pyramidy v Gíze, projděte se uličkami Dublinu s jeho slavným Temple Bar a vychutnejte si tradiční irskou hudbu v útulných hospůdkách.

Ať už se rozhodnete pro aktivní dovolenou plnou pěší turistiky a cyklistiky, nebo dáváte přednost poznávání památek a kultury, Irsko vás okouzlí svou krásou a přátelskou atmosférou.

Letenky a doprava

Irsko je ostrovní stát, takže se tam dostanete letecky nebo trajektem. Pokud preferujete rychlou a pohodlnou cestu, zvolte leteckou dopravu. Z Prahy létají do Dublinu a Corku nízkonákladové aerolinky, takže ceny letenek jsou dostupné i pro lowcost cestovatele. Pokud si dáte záležet na hledání levných letenek, můžete narazit na akční nabídky a pořídit zpáteční letenku už od 2 000 Kč. Let z Prahy do Dublinu trvá přibližně 2 hodiny a 30 minut.

Druhou možností je cesta trajektem. Z Francie nebo Velké Británie se do Irska dostanete trajektem. Tato varianta je ideální pro cestovatele, kteří se nechtějí vzdát svého auta a chtějí si užít plavbu po moři. Ceny trajektů se liší v závislosti na sezóně a trase. Zpáteční lístek pro jednoho s autem se dá pořídit od 5 000 Kč. Plavba trajektem trvá od 2 do 18 hodin, záleží na trase a typu trajektu.

V Irsku jezdí autobusy a vlaky, které vás dopraví do všech koutů země. Pokud plánujete cestovat po Irsku na vlastní pěst, doporučujeme si půjčit auto. Silniční síť je v Irsku kvalitní a provoz je klidný. Jen si nezapomeňte, že se v Irsku jezdí vlevo!

Dublin: Historie a Guinness

Dublin, hlavní město Irska, je město s bohatou historií a kulturou, které se prolíná s neodmyslitelnou vůní sladovny Guinness. Pro milovníky historie je Dublin hotovým rájem. Projděte se po stopách Vikingů, kteří město založili v 9. století, a navštivte Dublinia, interaktivní muzeum, které vás přenese do vikingské minulosti. Prozkoumejte majestátní Dublinský hrad, sídlo irské moci po staletí, a pokochejte se krásou katedrály sv. Patrika, největšího kostela v Irsku. Knihomilové si nesmí nechat ujít návštěvu Trinity College, nejstarší univerzity v Irsku, a její knihovny, která ukrývá vzácný rukopis Book of Kells. Žádná dovolená v Dublinu by nebyla úplná bez návštěvy Guinness Storehouse, sedmipatrového muzea zasvěceného historii a výrobě slavného irského piva. Zde se dozvíte vše o procesu vaření Guinnessu, od výběru surovin až po finální produkt, a na závěr si vychutnáte pintu čerstvě natočeného piva s úchvatným výhledem na město. Ať už vás zajímá historie, kultura nebo pivo, Dublin vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a pohostinností.

Dramatické útesy Moher

Moherské útesy se tyčí nad Atlantikem do výšky přes 200 metrů a táhnou se v délce 8 kilometrů podél pobřeží hrabství Clare. Jsou to jedny z nejvíce fascinujících přírodních scenérií v Irsku a magnet pro turisty z celého světa. Procházka po vrcholcích útesů s výhledem na nekonečný oceán je nezapomenutelným zážitkem. Za jasného dne dohlédnete až na Aranské ostrovy a pohoří Twelve Pins.

Na útesech hnízdí přes 20 druhů mořských ptáků, včetně papuchalků, alkounů a buřňáků. Pro milovníky ptactva je to hotový ráj. V návštěvnickém centru si můžete prohlédnout interaktivní expozici o historii, geologii a ekosystému útesů. Dozvíte se také o legendách a příbězích, které se k tomuto místu vážou.

Plánujete-li dovolenou v Irsku, návštěvu Moherských útesů si rozhodně nenechte ujít. Jsou snadno dostupné autem z Dublinu i Galway. V blízkosti se nachází několik parkovišť a autobusových zastávek.

Kouzlo irské krajiny

Irsko, to není jen zelená země s přátelskými lidmi a pivem Guinness. Je to především krajina opředená magií a tajemstvím. Dramatické útesy padající do rozbouřeného Atlantiku, nekonečné zelené pastviny poseté ovcemi, tajemné megalitické stavby starší než egyptské pyramidy a malebná jezera třpytící se v údolích. To vše vytváří atmosféru, která vás pohltí a nepustí.

Projděte se po stezkách vedoucích po útesech Cliffs of Moher a nechte se ohromit jejich majestátností. Prozkoumejte mystické kamenné kruhy v Newgrange a pokuste se rozluštit jejich tajemství. Nechte se unést krásou národního parku Killarney s jeho horami, lesy a jezery. Ať už se vydáte kamkoli, krása irské krajiny vás okouzlí.

Nezapomeňte se zastavit v některé z tradičních irských hospůdek, vychutnat si sklenku piva Guinness a zaposlouchat se do lidových písní. Právě tady ucítíte pravou atmosféru Irska a pochopíte, proč se mu říká "smaragdový ostrov". Dovolená v Irsku je nezapomenutelným zážitkem pro všechny, kdo hledají krásu, klid a trochu toho kouzla.

Tajemné hrady a legendy

Irsko, země zelených kopců, divokého pobřeží a přátelských lidí, skrývá také nespočet tajemných hradů a s nimi spojených legend. Tyto starobylé stavby, často zahalené mlhou a opředené příběhy o dávných bitvách, duchech a skrytých pokladech, lákají cestovatele z celého světa.

Na vrcholcích útesů se tyčí mohutné pevnosti, jako například Dunluce Castle v hrabství Antrim, jehož historie je plná dramatických zvratů a bitev o nadvládu. Zřícenina hradu, bičovaná větrem a vlnami Atlantiku, nabízí dechberoucí výhledy a svádí k snění o dávných časech. Vnitrozemí zase ukrývá hrady jako Rock of Cashel v hrabství Tipperary, impozantní komplex středověkých budov na vrcholu vápencové skály, který byl po staletí sídlem králů a církevních hodnostářů. Místo opředené legendami o svatém Patrikovi a keltských králích.

Ať už se vydáte do kterékoli části Irska, narazíte na fascinující hrady a jejich příběhy. Prozkoumejte jejich ruiny, naslouchejte místním legendám a nechte se unést atmosférou tajemna a romantiky. Dovolená v Irsku tak bude nezapomenutelným zážitkem.

Tradiční hudba a puby

Irsko je proslulé svou živou tradiční hudbou, která je nedílnou součástí irské kultury po staletí. Žádná dovolená v Irsku by nebyla úplná bez večera stráveného v útulném irském pubu, kde se linou melodie houslí, akordeonu a irské flétny. Hudba je často doprovázena irskými tanci, do kterých se s radostí zapojují i ​​místní.

Tradiční irská hudba je plná energie a emocí, od melancholických balad po rychlé a veselé melodie, které vás roztančí. Většina pubů v Irsku nabízí živou hudbu, a to zejména o víkendech. V Dublinu, Galway a dalších větších městech najdete i specializované bary zaměřené výhradně na tradiční irskou hudbu.

Nebojte se zapojit do zábavy a zazpívat si s místními. Irská pohostinnost je pověstná a jistě se setkáte s přátelskou atmosférou. Nezapomeňte si dát pintu Guinnessu nebo sklenku irské whiskey, abyste si zážitek z tradiční irské hudby užili naplno.

Irská kuchyně a nápoje

Ať už se vydáte do rušného Dublinu nebo do klidného venkova, irská kuchyně a nápoje vás okouzlí. Tradiční irská kuchyně je založena na jednoduchých, ale chutných pokrmech z čerstvých, lokálních surovin. Ochutnejte Irish stew, vydatný guláš z jehněčího masa, brambor a zeleniny, nebo si dejte Colcannon, lahodnou směs bramborové kaše a kapusty. Milovníci ryb si pochutnají na čerstvých ústřicích z Galway nebo na tradičním Fish and chips.

Žádný výlet do Irska by nebyl úplný bez ochutnání slavného irského piva. Guinness, tmavé pivo s hustou pěnou, je symbolem Irska. Pokud máte raději něco lehčího, vyzkoušejte Kilkenny nebo Smithwick's. Pro zahřátí v chladných večerech si dejte Irish coffee, lahodný nápoj z kávy, irské whiskey, cukru a smetany.

Irsko se může pochlubit také vynikající whiskey. Navštivte některou z mnoha palíren a seznamte se s procesem výroby tohoto ušlechtilého nápoje. Jameson, Bushmills a Tullamore Dew patří mezi nejznámější irské whiskey.

Ať už si vyberete cokoli, irská kuchyně a nápoje vám zaručeně zpříjemní vaši dovolenou v Irsku.

Kempování a turistika

Irsko je s jeho drsnou krásou a nedotčenou přírodou snem pro milovníky kempování a turistiky. Najdete tu nespočet kempů rozesetých po celé zemi, od jednoduchých luk pro stany až po kempy s plným vybavením pro karavany. Pro ty, kteří preferují dobrodružnější zážitky, Irsko nabízí nespočet turistických tras všech obtížností. Projděte se po útesech Cliffs of Moher s dechberoucími výhledy na Atlantik, nebo se vydejte na náročnější túru po horách Wicklow Mountains s jejich malebnými údolími a jezery. Nezapomeňte na proslulou Kerry Way, která vás provede nádhernou krajinou hrabství Kerry s jeho dramatickými horami a malebnými vesničkami. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli trasu, nezapomeňte na vhodné vybavení a oblečení do každého počasí. Irsko je známé svou proměnlivostí, a proto je důležité být připraven na déšť i slunce.

Nákupy a suvenýry

Irsko nabízí nepřeberné množství suvenýrů, které vám budou připomínat vaši dovolenou. Oblíbené jsou tradiční irské svetry z ovčí vlny, ať už s typickými Aran vzory nebo s keltskými motivy. Pokud hledáte něco menšího, sáhněte po šále, čapce nebo rukavicích z téhož materiálu. Milovníci hudby ocení širokou nabídku CD s tradiční irskou hudbou. Pro milovníky whisky je Irsko doslova rájem. Vybrat si můžete z mnoha druhů, od jemných blendů až po silné single malt whisky. Nezapomeňte ani na irské pivo, jako je Guinness, Murphy’s nebo Kilkenny. Pro gurmány se nabízí široká škála produktů z irské produkce, jako jsou uzené ryby, sýry, čokoláda nebo marmelády.

Při nákupech v Irsku nezapomeňte na možnost vrácení DPH. Pokud nakoupíte v obchodě s označením „Tax Free Shopping“ a útrata přesáhne určitou částku, můžete si při odletu z Irska požádat o vrácení daně. Nezapomeňte si v obchodě vyzvednout potřebné formuláře a na letišti se dostavte k přepážce „Tax Refund“.

Užitečné fráze v angličtině

Ať už se chystáte na procházku po útesech Cliffs of Moher nebo na pivo do tradičního irského pubu, pár frází v angličtině se vám bude hodit. Irové sice anglicky mluví, ale pár zdvořilostních frází v jejich rodném jazyce vám otevře dveře k ještě autentičtějšímu zážitku. Zkuste se naučit pozdravy jako "Dia dhuit" (ahoj) nebo "slán" (nashledanou). Nezapomeňte na "le do thoil" (prosím) a "go raibh maith agat" (děkuji), které se vám budou hodit v obchodech, restauracích i při běžné konverzaci. Pokud si chcete pochválit krásnou irskou krajinu, můžete říct "Tá sé go hálainn" (je to krásné). A pokud budete potřebovat poradit s výběrem whiskey, zeptejte se "Cén uisce beatha a mholann tú?" (jakou whiskey doporučujete?). I když se nedomluvíte plynně, snaha o pár slov v irštině vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři nejednoho Ira.

Tipy pro cestování s dětmi

Irsko je skvělou destinací pro rodinnou dovolenou, ale plánování může být náročnější s dětmi v závěsu. Nezapomeňte si zabalit pláštěnky a holínky – irské počasí je nepředvídatelné. Při výběru ubytování zvažte apartmány nebo chaty, které nabízejí více prostoru a kuchyňský kout pro přípravu vlastních jídel. Plánujte kratší výlety a aktivity, abyste se přizpůsobili kratšímu rozpětí pozornosti dětí. Navštivte interaktivní muzea, jako je například EPIC The Irish Emigration Museum v Dublinu nebo Titanic Belfast, která zaujmou malé i velké. Prozkoumejte kouzelné hrady, jako je Bunratty Castle s programy pro rodiny s dětmi. Užijte si procházky v přírodě v národních parcích, jako je Killarney National Park, a pozorujte roztomilé irské ovce. Nezapomeňte ochutnat tradiční irské jídlo, jako je Irish stew nebo fish and chips, v restauracích s dětským menu. S trochou plánování a flexibilitou si užijete nezapomenutelnou rodinnou dovolenou v Irsku.

Rozpočet a ceny v Irsku

Irsko nepatří mezi nejlevnější destinace, ale s trochou plánování a chytrým výběrem aktivit se dá užít i s omezeným rozpočtem. Ubytování v Dublinu a dalších větších městech se cenově podobá Praze, na venkově a v menších městech jsou ceny o něco nižší. Za noc v hostelu zaplatíte od 600 Kč, dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy vyjde na 2500 Kč a více. Jídlo v restauracích je o něco dražší než u nás, ale i zde se dá ušetřit. Oběd v levnější restauraci pořídíte od 300 Kč, večeře pro dva s pivem v restauraci střední třídy vyjde na 1500 Kč a více. Pivo v irské hospůdce vyjde na 150 Kč. Pokud chcete ušetřit, nakupujte v supermarketech a vařte si sami.

Doprava po Irsku je poměrně drahá, ať už se rozhodnete pro pronájem auta, autobusovou nebo vlakovou dopravu. Benzín je dražší než u nás. Autobusy a vlaky jsou pohodlné a spolehlivé, ale jízdenky nejsou nejlevnější. Zvažte zakoupení turistické karty, která nabízí slevy na dopravu a vstupy do památek. Vstupy do muzeí a památek se pohybují od 200 Kč do 500 Kč. Mnoho muzeí nabízí jeden den v týdnu vstup zdarma.

Při plánování dovolené v Irsku je dobré počítat s denním rozpočtem okolo 2000 Kč na osobu. S nižším rozpočtem se dá vystačit, pokud budete šetřit na ubytování a stravování. Naopak, pokud si chcete dopřát luxusnější dovolenou, počítejte s vyššími výdaji.

Nezapomenutelná dovolená

Irsko, země zelených kopců, dramatických útesů a pohostinných obyvatel, nabízí nezapomenutelnou dovolenou pro každého. Ať už toužíte po dobrodružství v přírodě, poznávání historických památek nebo ochutnávání lahodného piva Guinness, Irsko vás nezklame.

Prozkoumejte divoké pobřeží Atlantiku s jeho majestátními útesy Moher, projděte se po zelených pastvinách s roztomilými ovečkami a nechte se okouzlit magickou atmosférou starobylých hradů a klášterů. Navštivte historické město Dublin, projděte se po jeho ulicích dýchajících historií a užijte si živou atmosféru v některém z mnoha tradičních irských pubů.

Irsko je také rájem pro milovníky outdoorových aktivit. Vydejte se na túru po Wicklow Mountains, projeďte se na kole po malebných stezkách, zahrajte si golf na světoznámých hřištích nebo si vyzkoušejte rybaření v křišťálově čistých jezerech a řekách. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, nezapomeňte ochutnat tradiční irskou kuchyni s jehněčím masem, bramborami a pivem Guinness. Irsko si vás získá svou krásou, přátelskou atmosférou a nezapomenutelnými zážitky.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: dovolená v irsku