Zažijte kouzlo Orientu: Nezapomenutelná dovolená v Japonsku

Japonsko Dovolená

Letenky: Cena a délka letu

Cena letenek do Japonska se liší v závislosti na ročním období, dostupnosti a samozřejmě také na tom, s jakým předstihem letenky kupujete. Obecně platí, že nejlevnější letenky pořídíte mimo sezónu (jaro a podzim) a s dostatečným předstihem. Pokud plánujete dovolenou v Japonsku během hlavní sezóny (léto, období sakur), počítejte s tím, že ceny letenek budou vyšší.

Délka letu z Prahy do Tokia se pohybuje okolo 12-14 hodin, záleží na konkrétní trase a případných mezipřistáních. Přímé lety z Prahy do Japonska momentálně nejsou k dispozici, takže se připravte na alespoň jedno mezipřistání, například v některém z evropských nebo blízkovýchodních měst.

Při výběru letenek se vyplatí porovnat ceny a dostupnost u různých leteckých společností. Můžete využít online srovnávače letenek, které vám usnadní hledání té nejvýhodnější nabídky. Nezapomeňte zohlednit i další faktory, jako je například povolená hmotnost zavazadel, dostupnost zábavy na palubě nebo možnost výběru místa.

Vízum: Potřebujete ho?

Pro krátkodobé turistické pobyty do 90 dnů v Japonsku Češi vízum nepotřebují. Stačí platný cestovní pas s dobou platnosti alespoň po dobu pobytu. Bezvízový styk se vztahuje na turistiku, návštěvu přátel a rodiny, krátkodobé studijní pobyty a obchodní cesty.

Důležité je, abyste měli zpáteční letenku a doklad o finančním zajištění na dobu pobytu. Můžete být požádáni o předložení těchto dokumentů při vstupu do země.

Pokud plánujete v Japonsku pracovat, studovat déle než 90 dnů nebo tam pobývat z jiného důvodu než turistického, budete potřebovat vízum. Více informací o vízové povinnosti a žádostech o víza získáte na webových stránkách japonského velvyslanectví nebo konzulátu ve vaší zemi.

Doprava po Japonsku: Šinkanzen a další

Japonsko je zemí kontrastů, kde se snoubí moderní technologie s tisíciletou tradicí. Ať už se chystáte do Japonska za kulturou, přírodou nebo třeba za gurmánskými zážitky, bez cestování se neobejdete. Naštěstí je japonský dopravní systém jeden z nejefektivnějších a nejpohodlnějších na světě.

Symbolem japonské dopravy je bezesporu Šinkanzen, vysokorychlostní vlak, který vás spolehlivě a rychle dopraví do všech koutů země. Cestování Šinkanzenem je zážitek sám o sobě. Vlaky jsou čisté, pohodlné a jezdí s železnou přesností. Pokud plánujete delší cestu Šinkanzenem, vyplatí se zakoupit si Japan Rail Pass, se kterým můžete neomezeně cestovat po celé zemi.

Kromě Šinkanzenu se v Japonsku můžete svézt i dalšími typy vlaků, od lokálních linek až po luxusní expresní vlaky. Ve velkých městech jako Tokio, Osaka nebo Kjóto se vám bude hodit hustá síť metra a autobusových linek. Jízdenky si můžete zakoupit v automatech nebo u řidiče. Pokud chcete zažít Japonsko z jiné perspektivy, vyzkoušejte jízdu na kole. Většina měst má k dispozici půjčovny kol a cyklostezky.

Ubytování: Od kapslí po ryokany

Japonsko nabízí neuvěřitelně pestrou škálu ubytování pro každý rozpočet a vkus. Pokud hledáte cenově dostupnou možnost a nevadí vám stísněnější prostory, kapslové hotely jsou typicky japonským zážitkem. Za pár stovek korun na noc získáte malou kabinku s lůžkem a sdílené sociální zařízení. Pro autentičtější japonský zážitek zkuste tradiční ryokan. Tyto ubytování v japonském stylu nabízejí tatami podlahy, futonové postele a často i lahodné snídaně a večeře formou vícechodového menu kaiseki. Mnoho ryokanů má také společné horké prameny (onsen), kde si můžete odpočinout po dni stráveném poznáváním. Pokud preferujete modernější ubytování, Japonsko má širokou nabídku hotelů od mezinárodních řetězců po butikové hotely. Mnoho hotelů se nachází v blízkosti hlavních turistických atrakcí a nabízí služby jako restaurace, bary a fitness centra. Ať už hledáte luxusní ubytování nebo něco skromnějšího, v Japonsku si zaručeně najdete to pravé pro vaši dovolenou.

Jídlo: Sushi, ramen a další delikatesy

Japonsko je ráj pro gurmánské nadšence a vaše dovolená v Japonsku by nebyla kompletní bez ochutnání místních specialit. Sushi, symbol japonské kuchyně, je zde v nepřeberném množství variací a s nesrovnatelně čerstvějšími ingrediencemi než na co jsme zvyklí. Od dostupných setů v konbini (japonských večerkách) po luxusní restaurace s michelinskými hvězdami, sushi si užijete na každém kroku.

Parametr Možnost 1 Možnost 2 Možnost 3
Cena      
Délka pobytu      
Typ ubytování      
Doprava      
Stravování      
Aktivity      
Destinace      

Ramen, vydatná polévka s nudlemi, je další stálicí japonské kuchyně. Existuje mnoho regionálních variant s odlišnými vývary, nudlemi a polevami. Vyzkoušejte miso ramen v Sapporu, tonkotsu ramen v Fukuoce nebo shoyu ramen v Tokyu.

Nezapomeňte ani na další delikatesy jako tempuru - křupavé smažené mořské plody a zeleninu, gyozy - šťavnaté knedlíčky plněné masem a zeleninou, nebo okonomiyaki - slané palačinky s různými ingrediencemi. Pro sladkou tečku si dejte mochi - rýžové koláčky s různými náplněmi, dorayaki - dva malé lívance slepené sladkou pastou z červených fazolí, nebo matcha zmrzlinu.

Vychutnejte si gastronomickou stránku Japonska a objevte bohatství chutí a vůní, které tato země nabízí.

Kultura: Chrámy, zahrady a tradice

Japonsko, země vycházejícího slunce, láká cestovatele nejen moderními metropolemi, ale i bohatou kulturou a historií. Chrámy a svatyně, jako je slavný Fushimi Inari v Kjótu s tisíci oranžových bran, nebo majestátní hrad Himeji, zapsaný na seznamu UNESCO, vám vyrazí dech. Zahrady, od minimalistických zenových zahrad po rozkvetlé zahrady s třešňovými květy, nabízejí oázu klidu a harmonie. Během vaší dovolené v Japonsku se nezapomeňte seznámit s tradičními zvyky, jako je čajový obřad, kaligrafie nebo bojová umění. Navštivte místní festivaly, zkuste si obléct kimono a ochutnejte delikátní japonskou kuchyni. Dovolená v Japonsku je nezapomenutelným zážitkem, který vás okouzlí svou jedinečností a krásou.

Tokio: Metropole plná kontrastů

Tokio, město, kde se snoubí futuristická architektura s tradičními chrámy, nabízí nezapomenutelnou dovolenou v Japonsku. Prozkoumejte rušné čtvrti jako je Šibuja, proslulá ikonickým přechodem pro chodce, nebo Akihabara, ráj elektroniky a otaku kultury. Najděte klid v zahradách Národního muzea přírody a vědy nebo v parku Ueno, kde na jaře rozkvétají tisíce sakur. Ochutnejte autentickou japonskou kuchyni, od sushi a ramenu až po delikátní wagyu hovězí. Navštivte některý z mnoha chrámů, jako je například Sensódži, nejstarší chrám v Tokiu, a poznejte tak blíže japonskou kulturu a historii. Dovolená v Tokiu je ideální pro cestovatele, kteří hledají spojení moderního a tradičního Japonska. Město nabízí nepřeberné možnosti pro poznávání, zábavu i relaxaci.

Kjóto: Staré hlavní město a gejše

Kjóto, bývalé hlavní město Japonska, je místem, kde se tradice snoubí s moderností. Pro ty, co plánují dovolenou v Japonsku, je Kjóto nezbytnou zastávkou. Město je proslulé svými nádhernými chrámy, zenovými zahradami a tradičními gejšami. Procházka historickou čtvrtí Gion vám umožní nahlédnout do světa gejš, které v jejich elegantních kimonech a s propracovaným make-upem symbolizují japonskou eleganci a kulturu. Navštivte Kiyomizu-dera, chrám s úchvatným výhledem na město, nebo se projděte po bambusovém háji Arashiyama, kde se budete cítit jako v pohádce. Kjóto je také rájem pro milovníky kultury a umění. Najdete zde nespočet muzeí, galerií a divadel. Nezapomeňte ochutnat místní speciality jako je matcha čaj a wagashi sladkosti. Ať už se rozhodnete pro dovolenou v Japonsku s jakýmkoliv programem, Kjóto by ve vašem itineráři nemělo chybět.

Příroda: Hory, sopky a třešňové květy

Japonsko, země vycházejícího slunce, láká cestovatele nejen svou kulturou a historií, ale i úchvatnou přírodou. Od zasněžených vrcholků hor až po rozkvetlé třešňové sady, Japonsko nabízí nezapomenutelné scenérie pro milovníky přírody. Pro ty, kdo hledají dobrodružství, se tyčí majestátní hora Fudži, symbol Japonska a spící sopka. Výstup na její vrchol je nezapomenutelným zážitkem, odměnou za námahu je dechberoucí panoramatický výhled. Milovníci turistiky si přijdou na své v Japonských Alpách, kde se nachází mnoho turistických tras různých obtížností. Na jaře se Japonsko zahalí do růžové a bílé krásy rozkvetlých sakur. Procházka pod rozkvetlými stromy je magickým zážitkem a neodmyslitelnou součástí japonské kultury. Zahrady plné sakur, jako například park Ueno v Tokiu nebo park Maruyama v Kjótu, lákají k piknikům a relaxaci pod korunami stromů. Sopky, horké prameny a gejzíry jsou další z přírodních krás Japonska. Národní park Aso na ostrově Kjúšú nabízí pohled do aktivního vulkanického kráteru a možnost relaxace v horkých pramenech. Japonsko je zemí kontrastů, kde se snoubí moderní města s nedotčenou přírodou. Dovolená v Japonsku tak může být i nezapomenutelným zážitkem pro milovníky přírody.

Nakupování: Elektronika, suvenýry a móda

Japonsko je rájem pro milovníky nakupování, ať už hledáte nejnovější elektroniku, tradiční suvenýry nebo trendy módu. V Tokiu najdete obří obchodní domy jako Takashimaya a Mitsukoshi, kde seženete vše od luxusních značek po dostupnější kousky. Pro elektroniku zmiňte čtvrť Akihabara, která je proslulá svými obchody s elektronikou a hrami. Najdete zde nejnovější modely fotoaparátů, telefonů, herních konzol a dalšího vybavení za často výhodnější ceny než v Česku. Nezapomeňte si nechat vystavit doklad pro vrácení daně.

Pokud chcete přivézt domů kousek Japonska, vydejte se do tradičních čtvrtí jako Asakusa v Tokiu nebo Gion v Kyotu. Zde najdete obchůdky se suvenýry, jako jsou vějíře, kaligrafie, keramika, kimona a další. Krásným suvenýrem může být i japonský čajový set nebo tradiční panenka kokeshi. Pro milovníky módy je Japonsko také skvělou destinací. V Tokiu najdete butiky světových návrhářů i originální japonské značky. Zajímavá je čtvrť Harajuku, která je známá svým extravagantním pouličním stylem. Nebojte se experimentovat a objevovat nové trendy! Ať už se rozhodnete nakoupit cokoliv, nezapomeňte si užít jedinečnou atmosféru japonských obchodů a ochotu prodavačů.

Bezpečnost: Japonsko je velmi bezpečné

Japonsko je proslulé svou nízkou kriminalitou a je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí světa, a to i pro sólo cestovatele a cestovatelky. Místní obyvatelé jsou pohostinní, zdvořilí a vždy ochotní pomoci, i když ne vždy mluví anglicky. Samozřejmě, jako v každé zemi, i v Japonsku je důležité dbát na základní bezpečnostní opatření. Dávejte si pozor na své věci, nenechávejte je bez dozoru a v noci se vyhýbejte opuštěným místům. Doporučuje se také seznámit se s místními zvyky a tradicemi, abyste se vyhnuli nechtěnému faux pas. Například je neslušné jíst a pít za chůze nebo telefonovat v MHD. Co se týče přírodních katastrof, Japonsko je náchylné k zemětřesení a tajfunům. Je proto vhodné si před cestou sjednat cestovní pojištění a sledovat předpověď počasí. V případě zemětřesení zachovejte klid a řiďte se pokyny místních úřadů.

Jazyk: Angličtina a japonština

Ačkoliv se anglicky domluvíte v hotelech, na letištích a v turistických centrech, znalost japonštiny vám otevře dveře do autentického Japonska. Naučte se pár základních frází a pozdravů, místní to ocení. Stáhněte si do telefonu překladač, ať máte po ruce pomocníka pro složitější konverzace. Nebojte se jazykové bariéry, Japonci jsou vstřícní a nápomocní. S úsměvem a trpělivostí se domluvíte i bez perfektní japonštiny.

Peníze: Yen a platba kartou

Japonsko je stále do značné míry zemí hotovosti, a proto je důležité mít u sebe vždy dostatek jenů. Většina obchodů, restaurací a turistických atrakcí přijímá platby v hotovosti. Kreditní karty jsou akceptovány ve velkých hotelech, obchodních domech a některých restauracích, ale v menších podnicích a na venkově se s nimi nesetkáte tak často.

Před cestou si vyměňte dostatek hotovosti na jeny, abyste měli na první dny. Výměnu můžete provést na letišti po příletu, v bankách nebo ve směnárnách. Bankomaty jsou v Japonsku běžné, ale ne všechny akceptují zahraniční karty. Doporučuje se používat bankomaty v bankách nebo na poštách, které jsou obvykle dostupné 24 hodin denně.

Při placení kartou se ujistěte, že má obchod logo vaší karetní společnosti. Některé obchody mohou účtovat poplatek za platbu kartou. Pokud si nejste jisti, zda obchod přijímá platby kartou, zeptejte se obsluhy.

V Japonsku je běžné dávat spropitné. V restauracích se obvykle nechává 10 % z ceny jídla, ale v některých podnicích může být spropitné již zahrnuto v ceně. Taxikáři neočekávají spropitné, ale můžete jim nechat drobné.

Tipy na cestu: Co si sbalit a co nezapomenout

Japonsko, země vycházejícího slunce, vás uchvátí svou kulturou, kuchyní i přírodou. Abyste si dovolenou užili naplno, je dobré se na ni dobře připravit. Co si tedy sbalit do kufru a na co nezapomenout? V první řadě pohodlné boty. Japonsko se prochází, ať už rušnými ulicemi Tokia nebo klidnými zahradami Kjóta. Nezapomeňte na adaptér do zásuvky. Japonsko používá jiný typ zásuvky než Česká republika. Kapesní slovník japonštiny nebo mobilní aplikace s překladačem vám usnadní komunikaci v běžných situacích. Japonci ocení, když se alespoň pokusíte o pár slov v jejich jazyce. Hotovost je v Japonsku stále králem. Ne všude akceptují platební karty, proto je dobré mít s sebou dostatek japonských jenů. Vlhčené ubrousky a dezinfekční gel na ruce se vám budou hodit, jelikož ne ve všech toaletách najdete mýdlo a ručníky. Počasí v Japonsku je proměnlivé, proto si s sebou zabalte oblečení do každého počasí. Nezapomeňte na opalovací krém a pokrývku hlavy, obzvlášť v letních měsících. A co si naopak nechat doma? Velké množství kosmetiky. Většinu produktů zakoupíte i v Japonsku. Drahé šperky a zbytečně cenné věci. Japonsko je sice bezpečná země, ale opatrnosti není nikdy nazbyt.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: japonsko dovolená | dovolená v japonsku