Předchůdce dnešních gigantů: Historie prvního smartphonu

První Smartphone

Průkopník: IBM Simon

V roce 1994 se zrodil průkopník, který navždy změnil svět mobilních telefonů - IBM Simon. Tento revoluční přístroj, často označovaný za první skutečný smartphone, zkombinoval funkce mobilního telefonu a PDA (Personal Digital Assistant) do jednoho zařízení. Představoval tak předzvěst budoucnosti, kde se mobilní telefony stanou nepostradatelnými společníky pro každodenní život. IBM Simon disponoval dotykovým displejem, na kterém bylo možné psát pomocí stylusu. Nabízel inovativní funkce jako kalendář, adresář, kalkulačku, hry a dokonce i možnost odesílání a přijímání faxů a e-mailů. Ačkoliv se kvůli vysoké ceně a krátké výdrži baterie nedočkal masového rozšíření, IBM Simon položil základy pro vývoj chytrých telefonů, jak je známe dnes. Jeho odkaz je nesporný a jeho inovativní duch nadále inspiruje tvůrce mobilních technologií po celém světě.

Rok 1994: Zrod legendy

V roce 1994 se zrodil koncept, který měl navždy změnit způsob, jakým komunikujeme a interagujeme se světem. IBM Simon Personal Communicator, často považovaný za první skutečný smartphone, byl představen veřejnosti a ohromil svými inovativními funkcemi. Simon nebyl jen telefon, ale také kapesní počítač, pager a fax v jednom. Měl dotykovou obrazovku, na které bylo možné psát poznámky, odesílat e-maily a dokonce i hrát hry. Ačkoliv byl Simon drahý a neměl dlouhou výdrž baterie, představoval důležitý milník v historii mobilních technologií. Byl předzvěstí budoucnosti, kde se chytré telefony stanou nepostradatelnou součástí našich životů.

Srovnání prvního smartphonu a moderního smartphonu
Funkce IBM Simon (1994) Moderní smartphone (2023)
Cena 1100 USD Od 100 USD do 2000+ USD
Displej Monochromatický dotykový displej, 4.5" x 1.4" Barevný dotykový displej, od 5" do 7", vysoké rozlišení
Operační systém ROM Android, iOS, atd.
Paměť 1 MB RAM Od 4 GB RAM do 12+ GB RAM
Konektivita Mobilní síť (1G) Mobilní síť (5G), Wi-Fi, Bluetooth
Fotoaparát Ne Ano, přední a zadní fotoaparát s vysokým rozlišením

Cena a dostupnost

Vzhledem k tomu, že se bavíme o historicky prvním smartphonu, je otázka ceny a dostupnosti poněkud složitější. IBM Simon Personal Communicator, jak zní jeho celé jméno, byl představen v roce 1994 za cenu 899 dolarů s dvouletým kontraktem u operátora BellSouth Cellular. V přepočtu na dnešní peníze by to bylo zhruba 1700 dolarů, což z něj dělalo luxusní zařízení dostupné jen hrstce vyvolených. Pro srovnání, tehdejší průměrná mzda v USA se pohybovala okolo 25 000 dolarů ročně. I přes vysokou cenu se Simon setkal s velkým zájmem a během prvních šesti měsíců se ho prodalo přes 50 000 kusů. Dnes je IBM Simon Personal Communicator sběratelským artiklem a jeho cena na aukcích se pohybuje v řádech tisíců dolarů.

Displej a ovládání

Prvním průkopníkem v oblasti chytrých telefonů byl IBM Simon Personal Communicator, představený v roce 1994. Tento revoluční přístroj se pyšnil monochromatickým dotykovým displejem o úhlopříčce 4,5 palce s rozlišením 160 × 293 pixelů. Na rozdíl od dnešních smartphonů s intuitivním ovládáním pomocí gest se Simon ovládal pomocí stylusu. Ten umožňoval uživatelům psát po displeji, kreslit, zadávat text a pracovat s aplikacemi. Přestože byl displej na svou dobu poměrně velký a umožňoval práci s elektronickou poštou, kalendářem a dalšími aplikacemi, jeho monochromatické provedení a absence podsvícení značně omezovaly jeho použitelnost. Ovládání stylusem bylo navíc pomalé a nepřesné ve srovnání s dnešními dotykovými obrazovkami.

Telefonování a faxování

S příchodem prvního smartphonu, IBM Simon Personal Communicator v roce 1994, se telefonování a faxování začaly transformovat. Tento průkopnický přístroj v sobě kombinoval funkce mobilního telefonu, pageru a PDA, čímž předznamenal éru mobilních zařízení, která zvládnou mno více než jen hovory. Simon umožňoval nejen telefonovat, ale také odesílat a přijímat faxy, čímž stíral hranice mezi tehdejšími komunikačními technologiemi. I když byl Simon kvůli své vysoké ceně a omezené výdrži baterie komerčním neúspěchem, jeho inovativní koncept mobilního zařízení s dotykovou obrazovkou a širokou škálou funkcí položil základy pro vývoj dnešních chytrých telefonů. Simonův odkaz je nesporný - otevřel dveře do světa, kde se telefonování a faxování staly jen jednou z mnoha funkcí, které nám mobilní zařízení nabízejí.

E-mail a kalendář

V době, kdy se zrodil první smartphone, se o e-mailu a kalendáři jako o samozřejmosti na mobilním zařízení mohlo většině lidí jen zdát. Přesto i v tomto ohledu byl IBM Simon Personal Communicator, jak zněl jeho celý název, průkopníkem. Nabízel totiž integrovaného e-mailového klienta, i když s ohledem na tehdejší možnosti značně omezeného. Uživatelé si mohli číst a odesílat textové zprávy, ačkoliv psaní na dotykové obrazovce pomocí stylusu bylo spíše krkolomné. Kalendář byl rovněž součástí funkční výbavy, umožňoval základní plánování a správu úkolů. I když se tyto funkce zdají z dnešního pohledu primitivní, pro rok 1994 představovaly revoluční krok a položily základy pro budoucnost mobilní komunikace a produktivity.

První smartphone, IBM Simon Personal Communicator, nebyl jen telefonem, ale předzvěstí budoucnosti. V době, kdy mobil znamenal cihlu s tlačítky, nabídl dotykový displej, email, hry a aplikace. Byl to první pohled do světa, kde se technologie stávají prodloužením nás samých.

Radomír Dvořák

Aplikace a hry

První smartphone, IBM Simon, se na trhu objevil v roce 1994 a i když se vzhledem k dnešním standardům může zdát primitivní, nabízel tehdy revoluční koncept - spojení mobilního telefonu a PDA. Simonův operační systém, vyvinutý IBM, umožňoval uživatelům nejen telefonovat, ale také posílat a přijímat faxy, e-maily a textové zprávy. Kromě základních funkcí nabízel Simon i několik předinstalovaných aplikací, včetně kalendáře, adresáře a poznámkového bloku. Uživatelé si také mohli stáhnout další aplikace, například hry, a to pomocí PCMCIA karet. Ačkoliv byl Simon průkopníkem v oblasti smartphonů, jeho vysoká cena a krátká výdrž baterie zabránily jeho masovému rozšíření. Přesto položil základy pro budoucnost mobilních telefonů a ovlivnil vývoj všech smartphonů, které dnes známe.

Paměť a procesor

Dnešní smartphony se pyšní gigabajty RAM a výkonnými procesory, ale co první průkopník v této oblasti? IBM Simon, považovaný za první smartphone, spatřil světlo světa v roce 1994. Jeho parametry by dnes vyvolaly úsměv, ale tehdy šlo o revoluci. Simon disponoval procesorem o taktu 16 MHz, což je zlomek výkonu dnešních zařízení. Co se týče paměti, nabízel pouhý 1 MB RAM. Pro srovnání, běžné aplikace dnes běžně zabírají stovky megabajtů. I přes tato omezení dokázal Simon kombinovat funkce telefonu, pageru a PDA. Umožňoval psaní poznámek, odesílání faxů a dokonce i primitivní hry. Tato kombinace funkcí a jeho inovativní dotykový displej z něj dělají předchůdce dnešních smartphonů.

Baterie a výdrž

Vzhledem k technologickým možnostem na počátku 90. let minulého století, baterie prvního smartphonu IBM Simon Personal Communicator, představeného v roce 1994, nebyla žádným technologickým zázrakem. Šlo o nikl-kadmiovou baterii (NiCd) s kapacitou pouhých 500 mAh. Pro srovnání, dnešní smartphony běžně disponují bateriemi s kapacitou přesahující 4000 mAh. Není tedy překvapením, že výdrž Simonu na jedno nabití byla velmi omezená. Při aktivním používání vydržel přibližně hodinu, v pohotovostním režimu pak maximálně jeden den. Uživatelé tak museli mít telefon neustále připojený k nabíječce, nebo s sebou nosit náhradní baterii. I přes tuto nevýhodu představoval IBM Simon Personal Communicator revoluční zařízení, které předznamenalo budoucnost mobilní komunikace.

Vliv na budoucnost

První smartphone, ačkoliv tehdy nebyl takto nazýván, znamenal revoluci v mobilní komunikaci a předznamenal éru, ve které se dnes nacházíme. Jeho existence otevřela dveře novým technologiím a konceptům, které dnes považujeme za samozřejmost. Dotykové displeje, mobilní aplikace, internet v kapse – to vše má své kořeny v tomto zařízení. Vliv prvního smartphonu na budoucnost nelze podceňovat. Inspiroval celou generaci inženýrů a podnikatelů, kteří na jeho základech stavěli a dále rozvíjeli možnosti mobilních zařízení. Bez prvního odvážného kroku bychom dnes pravděpodobně nežili v tak propojeném a technologicky vyspělém světě.

Srovnání s dnešními smartphony

Je až neuvěřitelné, jak moc se svět technologií za posledních pár dekád proměnil. Zatímco dnešní smartphony se pyšní ohromujícími displeji, výkonnými procesory a fotoaparáty srovnatelnými s profesionální technikou, první smartphone, IBM Simon Personal Communicator, představený v roce 1994, působí v porovnání s nimi jako návštěvník z jiné galaxie. Simon se mohl pochlubit monochromatickým dotykovým displejem s rozlišením 160x293 pixelů, což je méně než zlomek rozlišení dnešních běžných modelů. Jeho operační paměť 1 MB a úložný prostor 1 MB se zdají být v porovnání s dnešními standardy, kdy se běžně setkáváme s 6 GB RAM a 128 GB úložištěm, až komicky malé. Zatímco dnešní smartphony slouží jako multimediální centra, Simon nabízel kromě volání a posílání faxů pouze základní funkce organizéru a možnost psaní poznámek. Ačkoliv se Simon se svou cenou 899 dolarů (v přepočtu tehdejšího kurzu) řadil mezi luxusní zboží, jeho možnosti se s dnešními smartphony, které se staly nepostradatelnou součástí našich životů, nedají srovnávat. Přesto je třeba si uvědomit, že Simon představoval revoluční krok vpřed a položil základy pro vývoj chytrých telefonů, bez kterých si dnes mnozí z nás nedokážou život představit.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Technologie