Pes je věrným parťákem na jakékoliv dovolené

Pes je obvykle plnohodnotným členem rodiny. Není proto divu, že většina z Vás vybírá dovolenou, jejíž součástí může být právě tento čtyřnohý domácí mazlíček. Jestliže se na takovou cestu chystáte, přinášíme Vám několik drobných rad a doporučení, na která byste neměli zapomínat.

V prvopočátku všeho by to měla být kontrola dokladů. Jde-li o zahraniční cestu, musí mít pes platný pas, dále potvrzení o vzteklině, mikročip a v některých zemích je dokonce vyžadován konkrétní záznam o odčervení.

Základní výbava na cesty

Ať už bude pes součástí Vaší letní nebo zimní dovolené, nesmíte opomíjet na základní potřeby. Mezi ně rozhodně patří obojek se známkou, vodítko a náhubek. Tři nezbytnosti, bez nichž se v podstatě nelze nikde pohybovat. Menším plemenům přibalte také oblečení. Ve výčtu potřeb pro psa by šlo pochopitelně pokračovat.

  • Cestovní box
  • Miska na vodu, včetně vody v láhvi
  • Psí lékárnička
  • Pelech

Pes jako společník v letadle

Pokud s Vámi pes pojede ve vlastním automobilu, asi není třeba řešit žádné složitosti. Když to bude ve vlaku, měli byste už myslet na pár povinností, mezi něž patří třeba zmiňovaný náhubek, aby pes nikoho neobtěžoval za jízdy. V obou případech neopomínejte na vodu hlavně v letních měsících.

Jak to ale bude, když s Vámi pes bude cestovat letadlem? Pokud máte menší plemeno psa do 5 kg, potom jej společně s uzavíratelnou přepravkou můžete vzít na palubu letadla. Těžší plemena musí cestovat v kleci v zavazadlovém prostoru. Při cestě letadlem tedy stojí za zvážení, jestli pes opravdu musí být s Vámi na dovolené, protože doba v letadle pro něj může být hodně stresujícím zážitkem. Jde však o bezpečnost na cestách.

Nehledě na to, že je třeba hlídat konkrétní podmínky dané letecké společnosti, s níž budete cestovat. Podmínky a omezení by Vás měly zajímat také v cílové destinaci, ať už jde o hory nebo moře, kde lze narazit na spoustu zákazů pro psy.

Publikováno: 23. 07. 2020

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: cestování se psem | dovolená se psem | očkovací průkaz | pes