Objevte skryté poklady: Nejkrásnější písky památky Česka

Písek Památky

Písecké památky: Co vidět

Písek, malebné město na Otavě, se pyšní bohatou historií a spoustou památek. Dominantou je bezpochyby Kamenný most, nejstarší dochovaný most v Česku. Za prohlídku stojí také Písecký hrad s věží, ze které se otevírá krásný výhled na město a okolí. V historickém centru města se nachází řada gotických, renesančních a barokních domů. Za návštěvu stojí také Velké náměstí s morovým sloupem a radnicí. Milovníci kultury ocení návštěvu Prácheňského muzea, které sídlí v bývalém klášteře. Písek je ideálním místem pro víkendový výlet za poznáním historie a kultury.

Dominantní Písecký hrad

Písecký hrad, tyčící se nad řekou Otavou, je nepřehlédnutelnou dominantou města Písek. Jeho mohutné zdi a věže vyprávějí příběhy staletí, plné bojů, intrik a proměn. Hrad byl založen ve 13. století Přemyslem Otakarem II. a sloužil jako královské sídlo i strategicky významná pevnost. Za vlády Karla IV. prošel rozsáhlou přestavbou, která mu vtiskla gotickou podobu. V průběhu staletí hrad odolával mnoha obléháním, ale také požárům a dalším pohromám. Dnes je Písecký hrad významnou kulturní památkou a vyhledávaným turistickým cílem. Nabízí prohlídky historických interiérů, výstavy a kulturní akce. Z hradní věže se otevírá úchvatný výhled na město a okolní krajinu.

Kamenný most a jeho historie

Kamenný most, jeden z nejstarších kamenných mostů v Čechách, se klene nad řekou Vltavou už od 14. století. Jeho stavba, nařízená králem Karlem IV., započala po ničivé povodni v roce 1342. Původně nazýván Pražský most, později Karlův most, se stal důležitou spojnicí Starého Města a Malé Strany. Po staletí sloužil jako korunovační cesta českých králů. Unikátní je i jeho výzdoba – 30 barokních soch a sousoší světců zdobí obě strany mostu. Mezi nejznámější patří socha sv. Jana Nepomuckého, se kterou se pojí legenda o shození světce do Vltavy. Kamenný most je dnes významnou kulturní památkou a oblíbeným cílem turistů z celého světa.

Procházka historickým centrem

Dlážděné uličky lemované malebnými domy s pastelovými fasádami vás zavedou do srdce historického centra. Obdivujte gotické věže kostelů tyčící se nad střechami a nasávejte atmosféru starých časů. Projděte se po náměstí s kašnou a radnicí, kde se psala historie města.

Muzeum a galerie Písku

Muzeum a galerie v Písku patří k nejstarším muzejním institucím v České republice. Jeho historie sahá až do roku 1884. Muzeum sídlí v krásném barokním komplexu budov bývalého jezuitského gymnázia. Návštěvníci zde mohou obdivovat bohaté sbírky dokumentující historii města Písku a jeho okolí od pravěku po současnost. K vidění jsou například archeologické nálezy, cenné listiny, umělecká díla, dobový nábytek a mnoho dalšího. Galerie se pak pyšní pozoruhodnou sbírkou českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Pivovarnictví v Písku

Tradice vaření piva v Písku sahá až do 13. století. Město se tehdy pyšnilo hned několika pivovary, které zásobovaly lahodným mokem nejen místní, ale i široké okolí. Pivovarnictví se stalo nedílnou součástí písecké identity a přispívalo k jeho prosperitě. V průběhu staletí se pivovary v Písku potýkaly s různými výzvami, od požárů a válek až po hospodářské krize. Přesto se jim podařilo udržet tradici výroby piva živou. Dnes v Písku působí několik minipivovarů, které navazují na slavnou historii a nabízejí piva rozmanitých chutí a stylů.

Tipy na výlety v okolí

Kromě krás samotného města se vydejte i do okolí. Zajeďte si na zámek Konopiště, oblíbené sídlo následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Pro milovníky piva je tu nedaleký pivovar Velké Popovice, kde se vaří proslulý Kozel. Pokud toužíte po procházce přírodou, vydejte se do malebného Posázaví. Projděte se podél řeky Sázavy, obklopí vás nádherné lesy a skály.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: písek památky | turistické atrakce