Objevte kouzlo Dublinu: Památky, které vás uchvátí

Dublin Památky

Majestátní Trinity College

Trinity College v Dublinu je nejstarší a patrně i nejproslulejší irská univerzita. Založena byla roku 1592 královnou Alžbětou I. a od té doby se stala domovem pro tisíce studentů a významných osobností. Projděte se nádvořím, obdivujte historické budovy a nadechněte se atmosféry vědění a tradice. Nezapomeňte navštívit slavnou knihovnu The Long Room s tisíci starých svazků a vzácným rukopisem Book of Kells.

Historie v Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol je mnohem víc než jen staré vězení. Je to místo s těžkou a fascinující historií, která se odráží v osudech lidí, kteří zde byli vězněni. Postaveno v roce 1796, Kilmainham Gaol se stalo němým svědkem některých z nejvýznamnějších událostí v boji Irska za nezávislost. Za zdmi vězení se vystřídaly generace irských revolucionářů, bojovníků za svobodu a politických aktivistů. Mezi nejznámější vězně patřili vůdci Velikonočního povstání z roku 1916, kteří byli po jeho potlačení v Kilmainhamu popraveni. Jejich smrt z vězení udělala symbol irského odporu a utrpení. Po získání nezávislosti Irska v roce 1922 bylo vězení uzavřeno a upadlo v zapomnění. Teprve v 60. letech 20. století se začalo s jeho rekonstrukcí a zpřístupněním veřejnosti.

Pivní poklady Guinness Storehouse

Guinness Storehouse v Dublinu je sedmipodlažní chrám zasvěcený legendárnímu irskému pivu. Projděte se historií značky Guinness od jejích počků v roce 1759 až po moderní dobu. Objevte tajemství vaření tohoto ikonického černého moku a seznamte se s procesem jeho výroby. Naučte se správně čepovat "perfect pint" a vychutnejte si ho s úchvatným výhledem na Dublin z Gravity Baru. Guinness Storehouse není jen muzeum, je to zážitek plný interaktivních expozic, ochutnávek a irské pohostinnosti.

Dublinský hrad a jeho tajemství

Po staletí sloužil Dublinský hrad jako symbol britské nadvlády v Irsku. Jeho zdi jsou němými svědky mnoha klíčových událostí irské historie, od vikingských nájezdů až po boj za nezávislost. Dnes je hrad oblíbenou turistickou destinací a sídlem irského prezidenta. Návštěvníci se mohou projít po nádvořích, obdivovat gotickou kapli a prozkoumat státní apartmány. Méně známá je však temná minulost hradu. V jeho zdech se odehrály popravy, intriky a vzpoury. Říká se, že hrad je také domovem několika duchů, včetně ducha královny Anny Boleynové. Ať už věříte na nadpřirozeno, nebo ne, Dublinský hrad je fascinujícím místem plným historie a tajemství.

Procházka parkem St. Stephen's Green

St. Stephen's Green je oázou klidu uprostřed rušného Dublinu. Procházka tímto viktoriánským parkem je jako cesta časem. Elegantní fontány, sochy irských velikánů a pestrobarevné květinové záhony vás okouzlí na každém kroku. Usaďte se na lavičce a pozorujte labutě na jezírku, nebo si dopřejte piknik na svěží zelené trávě. Park je ideálním místem pro odpočinek od ruchu velkoměsta a načerpání nové energie.

Atmosféra Temple Bar a živá hudba

Temple Bar v Dublinu je proslulý svou jedinečnou atmosférou. Úzké uličky lemované historickými budovami vás zavedou do světa irské kultury a zábavy. Právě tady najdete nespočet tradičních irských hospůdek, kde se linou tóny živé hudby. Odpoledne si vychutnáte melodické balady a večer vás strhne temperamentní rytmus irských tanců. Místní i turisté se setkávají v útulných pubech, popíjejí pivo Guinness a užívají si nezapomenutelnou atmosféru. Živá hudba je nedílnou součástí Temple Baru a vytváří magickou kulisu pro nezapomenutelné zážitky.

Knižní ráj v knihovně Chester Beatty

V srdci Dublinu se ukrývá poklad – knihovna Chestera Beattyho. Tato instituce, založená sběratelem a magnátem Chesterem Beattym, je domovem vzácných rukopisů, knih a uměleckých děl z celého světa. Návštěvníci zde mohou obdivovat starověké egyptské papyry, japonské dřevoryty, islámské kaligrafie a mnoho dalšího. Knihovna Chestera Beattyho je okouzlujícím místem, kde se snoubí historie, umění a kultura. Pro milovníky knih a umění je to doslova ráj na zemi.

Unikátní most Ha'penny Bridge

Ha'penny Bridge je jedním z nejznámějších symbolů Dublinu. Tento most pro pěší, který se klene nad řekou Liffey, byl postaven v roce 1816. Původně se jmenoval Wellington Bridge, ale brzy se mu začalo říkat Ha'penny Bridge podle mýtného půl penny, které se za jeho přechod platilo.

Most je vyroben z litiny a má elegantní obloukovou konstrukci. V noci je krásně osvětlený, což z něj dělá oblíbené místo pro romantické procházky. Dnes je Ha'penny Bridge bezplatný a denně po něm přejde na 30 000 lidí.

Památník hladomoru Irish Famine Memorial

V tichosti a důstojnosti stojí památník Irish Famine Memorial, připomínající tragické období hladomoru v Irsku v letech 1845-1852. Památník, umístěný v centru Dublinu, je silným symbolem utrpení a ztráty, ale také odolnosti a naděje. Skládá se z bronzových soch vyhublých postav, které se potácejí ulicemi, a kamenných bloků s vyrytými jmény postižených hrabství. Návštěvníci zde mohou uctít památku obětí hladomoru a reflektovat nad touto temnou kapitolou irské historie.

Moderní umění v IMMA

Irská galerie moderního umění (IMMA) v Dublinu se pyšní rozsáhlou sbírkou moderního a současného umění. Návštěvníci zde naleznou díla irských i mezinárodních umělců, která reprezentují širokou škálu médií a stylů. Od abstraktních maleb a soch po fotografie, videoinstalace a performance, IMMA nabízí fascinující průřez uměleckou tvorbou od poloviny 20. století až po současnost. Sbírka je neustále obohacována o nová díla, čímž galerie odráží aktuální trendy a debaty ve světě umění. IMMA se tak stává živým centrem moderního umění, které inspiruje a provokuje publikum k zamyšlení nad světem kolem nás.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: dublin památky | památky v dublinu