Objevte dechberoucí rakouské památky!

Rakousko Památky

Vídeňské památky

Vídeň, hlavní město Rakouska, je pokladnicí historie, kultury a umění. Město je proslulé svými nádhernými památkami, které každoročně přitahují miliony turistů z celého světa. Mezi nejznámější památky Vídně patří impozantní katedrála svatého Štěpána s bohatě zdobenou střechou a věží, která nabízí úchvatný výhled na město. Milovníci umění by si neměli nechat ujít návštěvu zámku Schönbrunn, letního sídla Habsburků, s jeho rozlehlými zahradami a zoologickou zahradou. Další významnou památkou je Hofburg, zimní rezidence Habsburků, kde se nachází Stříbrná komora s cennými sbírkami stříbra a porcelánu. Vídeň je také proslulá svými muzei, mezi něž patří Muzeum dějin umění s mistrovskými díly od Michelangela, Raphaela a Rembrandta, a Přírodovědné muzeum s rozsáhlými sbírkami dinosaurů, minerálů a meteoritů. Pro milovníky hudby je Vídeň synonymem pro klasickou hudbu. Město je spojeno s hudebními velikány, jako byli Mozart, Beethoven a Strauss. Návštěvníci si mohou vychutnat koncerty klasické hudby v nádherných koncertních sálech, jako je Musikverein a Konzerthaus. Vídeň je také známá svými kavárnami s dlouhou tradicí, kde si můžete vychutnat lahodnou kávu a tradiční vídeňské zákusky, jako je Sachertorte.

Salcbursko

Salcbursko, spolková země na západě Rakouska, je oblastí s bohatou historií a úchvatnou alpskou krajinou. Pro milovníky památek je Salcbursko doslova rájem. Dominantou celého regionu a symbolem samotného Salcburku je pevnost Hohensalzburg, jeden z největších a nejzachovalejších hradních komplexů v Evropě. Z jeho hradeb se otevírá dechberoucí panorama města s řekou Salzach a okolními horami.

Salcburk, hlavní město spolkové země, je proslulé také jako rodiště Wolfganga Amadea Mozarta. Jeho rodný dům, dnes muzeum, je hojně navštěvovanou památkou. Neméně působivá je i Mozartova rezidence, kde slavný skladatel žil se svou rodinou. Pro milovníky hudby je Salcburk synonymem pro hudbu klasickou i operní. Každoročně se zde koná proslulý Salcburský festival, který láká umělce i diváky z celého světa.

Kromě Salcburku skrývá tato oblast i další skvosty. Za návštěvu stojí například zámek Hellbrunn s unikátními vodními hrátkami, solné doly v Halleinu, ledovcová jeskyně Eisriesenwelt nebo nádherné jezero Wolfgangsee s malebným městečkem Sankt Gilgen. Salcbursko je zkrátka oblastí, která má co nabídnout každému. Ať už vás lákají historické památky, úchvatná příroda nebo kulturní zážitky, na Salcbursku si přijdete na své.

Tyrolsko a Alpy

Tyrolsko, zasazené v srdci Alp, je pokladnicí rakouských památek. Majestátní horské scenérie tvoří úchvatné pozadí historických klenotů a malebných vesniček. V Innsbrucku, hlavním městě Tyrolska, se snoubí moderní architektura s císařskou minulostí. Zlatá stříška, symbol města, shlíží na Hofburg, honosný palác Habsburků. Nedaleko se tyčí hrad Ambras, renesanční skvost s unikátní sbírkou umění a kuriozit.

Cestou po Tyrolsku narazíte na skvosty jako klášter Stams s barokní architekturou a bohatou historií. Zámek Tratzberg, tyčící se na skalním ostrohu, vás přenese do dob rytířů a princezen. Pro milovníky přírody je tu Krimmelské vodopády, jedny z nejvyšších v Evropě, a soutěska Liechtensteinklamm s hučícími vodami a strmými skalními stěnami.

Zimní radovánky si užijete v některém z mnoha tyrolských středisek. Kitzbühel, luxusní ráj pro lyžaře, nebo Mayrhofen s legendárním sjezdem Harakiri, to je jen malá ochutnávka. Ať už vás lákají historické památky, horská turistika nebo zimní sporty, Tyrolsko a Alpy vám nabídnou nezapomenutelné zážitky.

Štýrsko

Štýrsko, zelené srdce Rakouska, je rájem pro milovníky památek a historie. Od impozantních hradů tyčících se na kopcích až po skvostné zámky obklopené upravenými zahradami, Štýrsko nabízí fascinující cestu časem.

Začít můžete v Grazu, hlavním městě Štýrska, které se pyšní historickým centrem zapsaným na seznamu UNESCO. Zdejší dominantu tvoří Schlossberg, kopec s hodinářskou věží, ze kterého se otevírá úchvatný výhled na město. Další zastávkou by měl být zámek Eggenberg, barokní skvost s nádhernými zahradami a rozsáhlou sbírkou umění.

Milovníci hradů si přijdou na své na hradě Riegersburg, který se tyčí na strmé skále a nabízí dechberoucí výhledy do okolí. Další perlou je hrad Herberstein s bohatou historií a krásným parkem s oborou.

Štýrsko ale není jen o památkách. Najdete zde také malebná městečka s historickými centry, jako je například Leoben s kostelem sv. Jakuba nebo Bruck an der Mur s kostelem Maria Himmelfahrt.

Ať už se vydáte kamkoli ve Štýrsku, čekají na vás nezapomenutelné zážitky a fascinující památky, které vám přiblíží bohatou historii a kulturu tohoto krásného regionu.

Korutany a jezera

Korutany, nejjižnější spolková země Rakouska, jsou proslulé svými nádhernými jezery a horskými scenériemi. Tato oblast je rájem pro milovníky přírody a aktivní dovolené. Křišťálově čistá jezera lákají ke koupání, plachtění a windsurfingu, zatímco okolní hory nabízejí nespočet turistických tras a cyklostezek.

Mezi nejznámější jezera v Korutanech patří Wörthersee, Millstätter See, Ossiacher See a Faaker See. Každé z nich má své vlastní kouzlo a atmosféru. Wörthersee je největší a nejteplejší jezero v Korutanech, známé svými elegantními letovisky a rušným nočním životem. Millstätter See je naopak klidnější a romantičtější, obklopené zalesněnými kopci a malebnými vesničkami.

Kromě jezer se Korutany pyšní i řadou historických památek. Navštívit můžete například benediktinský klášter Millstatt, hrad Hochosterwitz tyčící se na skalnatém vrchu nebo zámek Porcia v Spittal an der Drau. Milovníci kultury by si neměli nechat ujít návštěvu města Klagenfurt, hlavního města Korutan, s jeho krásným historickým centrem a řadou muzeí a galerií.

Horní Rakousy

Horní Rakousy, spolková země rozkládající se na severu Rakouska, je oblastí s bohatou historií a kulturou, která se odráží v hojném počtu památek. Od majestátních hradů a klášterů, přes malebná historická města až po fascinující muzea, Horní Rakousy nabízejí nepřeberné možnosti k poznávání.

Dominantou Horních Rakous je bezpochyby hrad Schaunberg, jeden z největších hradních komplexů v Evropě. Jeho počátky sahají do 11. století a dodnes si zachovává impozantní středověkou atmosféru. Za návštěvu stojí i klášter St. Florian, barokní skvost, který je významným poutním místem a kulturním centrem.

Mezi nejkrásnější města Horních Rakous patří bezesporu Linec, třetí největší město Rakouska. Jeho historické centrum s hlavním náměstím a barokním sloupem Nejsvětější Trojice vás okouzlí svou malebností. Za zmínku stojí i Steyr, město s bohatou historií sahající až do doby bronzové, a Enns, nejstarší město Rakouska s dochovanými římskými památkami.

Horní Rakousy jsou ideálním cílem pro milovníky historie, kultury i přírody. Bohatá nabídka památek a krásná okolní krajina zaručují nezapomenutelný zážitek z dovolené.

Dolní Rakousy

Dolní Rakousy, spolková země na východě Rakouska, jsou pokladnicí historických památek a kulturních skvostů. Krajina mírných kopců, vinic a údolí řeky Dunaje ukrývá nespočet hradů, zámků a klášterů, které lákají k prozkoumání.

Dominantou oblasti je bezpochyby barokní skvost, klášter Melk, tyčící se nad Dunajem. Jeho impozantní architektura, bohatě zdobené interiéry a knihovna s vzácnými rukopisy uchvátí každého návštěvníka. Milovníci historie by neměli vynechat ani návštěvu hradu Kreuzenstein, který se pyšní sbírkou středověkých zbraní a nábytku.

Pro romantické duše je jako stvořený zámek Artstetten, sídlo následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Jeho krásné zahrady a dojemný příběh z něj činí nezapomenutelnou zastávku. Za návštěvu stojí také zámek Grafenegg, který ožívá v létě hudebními festivaly.

Dolní Rakousy ale nejsou jen o památkách. Vinařská oblast Wachau s malebnými vesničkami a vinicemi táhnoucími se po svazích kopců láká k degustaci vynikajících vín a procházkám mezi vinohrady. Oblast je protkána sítí cyklostezek a nabízí tak aktivní odpočinek v krásné přírodě.

Ať už vás lákají historické památky, kulturní akce nebo jen odpočinek v krásné přírodě, Dolní Rakousy vás nezklamou.

Burgenland

Burgenland, nejvýchodnější spolková země Rakouska, skrývá mnohá překvapení pro milovníky památek. Jeho poloha na hranici s Maďarskem z něj učinila tavící kotlík kultur s bohatou historií.

Při návštěvě Burgenlandu nesmíte minout zámek Schloss Esterházy v Eisenstadtu. Tento barokní skvost, přezdívaný "rakouský Versailles", vás ohromí svou architekturou a rozsáhlými zahradami. Pro milovníky vína je pak povinností navštívit některý z vinných sklípků v oblasti Neusiedler See.

Burgenland se pyšní také množstvím hradů a zřícenin. Navštivte například hrad Forchtenstein, který se tyčí na skalnatém ostrohu a nabízí úchvatné výhledy do okolí. Za zmínku stojí i zřícenina hradu Güssing, která je opředena mnoha legendami.

Pro ty, kteří se zajímají o historii, je tu muzeum v Burgenlandu, které dokumentuje bohatou minulost regionu od římských dob až po současnost. Milovníci přírody ocení národní park Neusiedler See-Seewinkel, který je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů. Burgenland zkrátka nabízí pro každého něco a je ideálním cílem pro dovolenou plnou poznání a zážitků.

Vorarlbersko

Vorarlbersko, nejzápadnější spolková země Rakouska, skrývá netušené poklady pro milovníky památek. Ačkoliv je známé spíše svými alpskými scenériemi a lyžařskými středisky, pyšní se i bohatou historií a kulturou, která se odráží v jeho architektuře a pamětihodnostech.

Najdete zde působivé hrady a zámky, jako je například renesanční zámek Schattenburg tyčící se nad městem Feldkirch, nebo středověký hrad Jagdberg s úchvatným výhledem na Bodamské jezero. Milovníci sakrální architektury si přijdou na své v katedrále svatého Martina ve Feldkirchu, která je považována za jednu z nejvýznamnějších gotických staveb v Rakousku.

Vorarlbersko se může pochlubit i unikátními stavbami lidové architektury. Typické dřevěné domy s hrázděnými štíty, zdobené květinami, vytváří nezaměnitelnou atmosféru. Navštivte skanzen v Bezau a seznamte se s tradičním způsobem života v alpském prostředí.

Nezapomeňte ani na Bregenz, hlavní město Vorarlberska, ležící na břehu Bodamského jezera. Projděte se historickým centrem s barokní architekturou a užijte si kulturní vyžití v Bregenz Festspielhaus, světoznámém operním domě na vodě.

Tipy na výlety

Rakousko je zemí s bohatou historií a kulturou, která se odráží v nespočtu památek rozesetých po celé zemi. Ať už vás lákají majestátní hrady a zámky, malebná historická centra měst nebo úchvatné přírodní scenérie, Rakousko vás nezklame.

Vydáte-li se do Vídně, nenechte si ujít prohlídku barokního paláce Schönbrunn, letního sídla Habsburků, nebo impozantního Hofburgu, zimního sídla císařské rodiny. Za návštěvu stojí také katedrála svatého Štěpána, dominanta vídeňského panoramatu, a zámek Belvedere s proslulou sbírkou Gustava Klimta.

Salcbursko, rodiště Wolfganga Amadea Mozarta, okouzlí návštěvníky svým půvabem a malebným okolím. Projděte se historickým centrem Salcburku s Mozartovým rodným domem, navštivte pevnost Hohensalzburg tyčící se nad městem nebo se vydejte do solných dolů v Halleinu.

Milovníci přírody by neměli vynechat oblast Salzkammergut s křišťálově čistými jezery, majestátními horami a malebnými vesničkami. Vydejte se na túru k jezeru Gosausee s dechberoucím výhledem na masiv Dachsteinu, prozkoumejte ledovou jeskyni Eisriesenwelt nebo se svezte lodí po jezeře Wolfgangsee.

Štýrsko, zelené srdce Rakouska, láká na vinice, ovocné sady a historická města. Navštivte Štýrský Hradec s jeho zbrojnicí, projděte se uličkami malebného Leobenu nebo se vydejte na výlet do vinařské oblasti Schilcherland.

Tyrolsko, ráj pro milovníky hor a zimních sportů, nabízí nespočet možností pro aktivní dovolenou. Vydejte se na túru do Ötztalských Alp, prozkoumejte ledovec Hintertux nebo si užijte lyžování v některém z mnoha lyžařských středisek.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli část Rakouska, čeká na vás nezapomenutelná dovolená plná krásných zážitků.

Ubytování v Rakousku

Rakousko je plné úchvatných památek a historických skvostů, které lákají turisty z celého světa. Ať už vás fascinují majestátní hrady, elegantní paláce, nebo okouzlující horské vesničky, Rakousko má co nabídnout každému. Při plánování vaší cesty je důležité myslet i na ubytování, které vám poskytne komfort a pohodlí po dni plném objevování.

Na výběr máte z široké škály možností, od luxusních hotelů s výhledem na alpské štíty, přes útulné penziony v srdci historických center, až po cenově dostupné hostely pro mladé cestovatele. Mnoho ubytovacích zařízení se nachází v blízkosti významných památek, jako je zámek Schönbrunn ve Vídni, pevnost Hohensalzburg v Salzburgu, nebo zámek Mirabell.

Pokud preferujete klidnější prostředí, můžete se ubytovat v malebných vesničkách v Tyrolsku, Salcbursku nebo Korutanech. Zde si užijete nádhernou přírodu, čerstvý horský vzduch a tradiční rakouskou pohostinnost.

Při výběru ubytování nezapomeňte zvážit vaše priority a rozpočet. Rezervaci ubytování doporučujeme provést s dostatečným předstihem, zejména pokud cestujete v hlavní sezóně.

Doprava po Rakousku

Rakousko je zemí s bohatou historií a kulturou, která se odráží v nespočtu památek rozesetých po celé zemi. Abyste si je všechny stihli prohlédnout, budete potřebovat spolehlivý dopravní prostředek. Naštěstí je Rakousko proslulé svou vynikající infrastrukturou a širokou škálou dopravních možností.

Většina návštěvníků volí pro cestování po Rakousku auto. Silniční síť je na vysoké úrovni a dálnice jsou pohodlné a bezpečné. Nezapomeňte si ale pořídit dálniční známku, která je povinná pro všechny motorová vozidla. Pokud dáváte přednost pohodlnější variantě, můžete využít služeb rakouských drah ÖBB. Vlaky jsou moderní, čisté a jezdí s železnou pravidelností. Vlaková síť je hustá a spojuje všechna významná města i turistické destinace. Pro kratší vzdálenosti se nabízí autobusy, které jsou levnější variantou než vlaky. Autobusová doprava je v Rakousku na vysoké úrovni a autobusy jezdí i do menších obcí. Ve Vídni a dalších větších městech se můžete spolehnout na efektivní systém MHD, který zahrnuje metro, tramvaje i autobusy. Jízdenky si můžete zakoupit v automatech nebo u řidiče.

Rakouská kuchyně

Rakouská kuchyně je neodmyslitelnou součástí kulturního dědictví země a stejně jako památky v Rakousku odráží bohatou historii a vlivy okolních národů. Při návštěvě Vídně, Salcburku či jiných malebných měst a vesniček se nezapomeňte oddat gastronomickým zážitkům. Ochutnejte Vídeňský řízek, tenký plátek telecího masa obalený v křupavé strouhance, který se tradičně podává s bramborovým salátem. Nebo si dopřejte Tafelspitz, vařené hovězí maso s kořenovou zeleninou a křenem, pokrm oblíbený již za časů císaře Františka Josefa I.

Sladké potěšení nabízejí proslulé Sachrovy dorty, čokoládové dorty s meruňkovou marmeládou a polevou, které vznikly v jedné z vídeňských cukráren. Nezapomeňte ani na jablečný závin Apfelstrudel, jehož receptura se předává z generace na generaci. Rakousko se pyšní také vynikajícími víny, ať už dáváte přednost bílým suchým z oblasti Wachau nebo červeným z Burgenlandu. Káva je v Rakousku rituálem a kavárny jsou místem setkávání a společenského života. Vyzkoušejte tradiční Melange, kávu s mlékem a mléčnou pěnou, nebo si dopřejte šálek silné kávy s kouskem Sachrova dortu.

Užitečné informace

Rakousko se pyšní bohatou historií a kulturou, což se odráží v hojném počtu památek rozesetých po celé zemi. Abyste si užili bezproblémovou a obohacující cestu za rakouskými poklady, je dobré mít na paměti několik užitečných informací.

Pro cestování po Rakousku je ideální období od jara do podzimu, kdy si nejlépe vychutnáte procházky malebnými městy a horskými stezkami. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, abyste si prohlídky užili bez otlaků. Většina památek je placená, proto se vyplatí zvážit nákup turistické karty, která vám poskytne slevy na vstupy a dopravu.

Ve Vídni, hlavním městě Rakouska, se nachází mnoho významných památek, jako je Hofburg, Schönbrunn a katedrála svatého Štěpána. Salzburg, rodiště Mozarta, okouzlí návštěvníky svou barokní architekturou a pevností Hohensalzburg. Pokud vás lákají Alpy, navštivte Innsbruck s jeho Zlatou stříškou a zámkem Ambras.

Při plánování výletu si ověřte otevírací dobu památek, abyste se vyhnuli zklamání. Většina památek je uzavřena v pondělí. Využijte možnosti rezervace vstupenek online, abyste se vyhnuli frontám. Nezapomeňte na základní fráze v němčině, místní obyvatelé ocení vaši snahu.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: rakousko památky | památky v rakousku