Kreditní karta jako ideální nástroj pro cestování

Kreditní karta je nejenom platebním prostředkem, jak by si mohl, kdo myslet. Jde také o praktického pomocníka při cestování. Sice Vám na cestách nesbalí cestovní zavazadlo, na druhou stranu Vám bude nápomocen v otázce financí. Kreditní karta totiž umožňuje řadu věcí.

  • Platba na internetu
  • Bezhotovostní placení v obchodech
  • Přidružené benefity

Pojem kreditní karta je určitě známý. Ne každý si pod ním ale dokáže představit všechno potřebné a nezbytné. Ať už se o kreditních kartách chcete dozvědět vše zásadní či nové informace, začtěte se do následujících řádků.

Kreditní karta vs. debetní karta

Úvod tohoto článku nemůže začít jinak než základní definicí kreditní karty. Spousta lidí žije v domnění, že je karta, jako karta. Jenže tomu tak opravdu není. Kreditní karty jsou zcela odlišným produktem nežli debetní karty, s nimiž jsou často zaměňovány. Se základními parametry kreditní karty se můžete seznámit v následující tabulce.

PředmětHodnota
Poplatek za vedeníAno
Využívání finančních prostředkůPeníze banky
Bezúročné obdobíAno
ProvedeníKlasická platební karta
Obecné informace týkající se kreditních karet od různých poskytovatelů.

Jedna podstatná a důležitá informace vypovídá o charakteru kreditní karty. Při placení nevyužíváte své vlastní finanční prostředky, nýbrž peníze banky. Ve své podstatě jde o určitý typ úvěrového produktu. Klasickou debetní kartu obdržíte k běžnému účtu zdarma, kreditní kartu si zřídíte za poplatek navíc.

Karty od různých poskytovatelů

Kreditní karty jsou primárně nabízeny bankovními institucemi. Setkat se však můžete i s nebankovními poskytovateli. Na první pohled nepoznáte rozdíl od debetní karty. Jejím vystavovatelem bude pravděpodobně také VISA a MasterCard. Rozdíly jsou ale znatelné v rámci používání kreditní karty.

Vzhledem k tomu, že při placení kreditní kartou nepoužíváte své peníze, ale finance banky, můžete s ní platit i v okamžiku, kdy nemáte na svém účtu žádné peníze.

Michal S., bankovní úředník.

Karty tohoto typu s sebou pochopitelně nesou jisté klady a zápory, s nimiž Vás podrobněji seznámíme. Některé z nich se navíc týkají cestování.

Kreditní kartu nejčastěji využijete při bezhotovostní platbě u platebního terminálu.

Kreditní karta jako nástroj pro cestování

Nejprve se pojďme zaměřit na to, jaké benefity přináší kreditní karty v souvislosti s cestováním. Nejde totiž jen o pouhý platební nástroj, ale prostředek předkládající řadu benefitů. Když se vydáte na cesty do zahraničí, vyplatí se mít kreditní kartu neustále u sebe.

  • Cestovní pojištění na cesty
  • Peníze nazpět
  • Slevové programy

Jedním z bonusů je možnost získat výhodné cestovní pojištění, které Vás ochrání při cestě za hranicemi České republiky. Součástí takového pojištění mohou být asistenční služby, vyšší finanční plnění a ostatní vymoženosti.

Získejte peníze nazpět

Jasnou výhodou kreditní karty jsou bezhotovostní platby v zahraničí. Platit s ní můžete v podstatě za vše stejně, jako byste používali svoji debetní kartu. Jen s tím rozdílem, že spotřebováváte peníze banky. V podstatě každá kreditní karta je postavena tak, že při zaplacení na vybraném místě můžete dostat peníze z daného nákupu zpět.

PředmětHodnota
Peníze nazpětAž 1 %
PoužitíČR i zahraničí
Maximální úsporaŘádově stovky korun měsíčně
VyužitíJen u vybraných obchodníků
Při placení kreditní kartou máte možnost získat část peněz nazpět.

Kreditní karta má pochopitelně své limity spjaté s touto výhodou. To znamená, že nazpět lze získat jen peníze do určité částky. Týká se to však každého měsíce. Ve výsledku to může dělat i několik tisíc korun za rok.

Kreditní karta a slevové programy

Aby toho v rámci benefitů nebylo málo, kreditní karty Vám přinesou i další výhodu při cestování a toulkách po světě. Jsou to slevy při nákupech u vybraných obchodníků. Jejich největší zastoupení samozřejmě najdete v České republice, výjimkou však nejsou ani obchody v zahraničí.

Slevové programy týkající se kreditních karet obvykle zahrnují přístup ke slevám u stovek obchodníků s různým sortimentem.

Barbora S., bankovní úřednice.

Některé banky k penězům nazpět přistupují tak, že Vám danou částku automaticky připíší třeba na učet penzijního připojištění. Propojení bankovních produktů v tomto ohledu nezná mezí.

Několik kreditních karech vložených v peněžence, to je model běžného cestovatele.

Kreditní karta a další výhody

Ve výčtu kladů kreditních karet bychom mohli pokračovat. Kreditní karta je skvělým parťákem na cesty třeba při půjčení vozu v zahraniční. Mnohé půjčovny totiž vyžadují kreditní kartu, a nikoliv tu debetní. Má to celkem logický důvod. Z kreditní karty se strhnou peníze banky, která má, nikoliv ty Vaše.

  • Rezervace ubytování
  • Cestovní služby
  • Vstupy do letištních salonků

Rozsah těchto slev je samozřejmě individuální záležitostí. Záleží na tom, u jaké banky či nebankovní společnosti o kreditní kartu požádáte a kde ji získáte. Zároveň existují odlišné typy a úrovně kreditních karet.

Bezúročné období jako největší benefit

Tím největším kladem je fakt, že při placení kreditní kartou máte své vlastní peníze v bezpečí. Když dojde k neoprávněnému použití kreditní karty, zmizí peníze banky, nikoliv ty Vaše. Proti tomu existují různá pojištění. Podstatné je zároveň to, že vypůjčení peníze můžete vrátit bez úroků zpět. Stačí využít bezúročné období.

PředmětHodnota
Bezúročné obdobíAno
Délka tohoto obdobíAž 55 dní
Opožděná platbaNutnost uhradit úrok
Výše úrokuOd 20 % výše
Bezúročné období je významným benefitem a výhodou kreditní karty.

Pokud tedy nevrátíte vyčerpanou částku v rámci bezúročného období, vystavujete se celkem výrazným úrokům. A ty jsou mnohdy daleko vyšší nežli u klasické spotřebitelské půjčky. S kreditkou se tedy doma a na cestách musíte naučit zacházet.

Získání kreditní karty

Vzhledem k tomu, že kreditní karta je vlastně takovým úvěrovým prostředkem, musíte počítat s jednou zásadní věcí. Při jejím schvalování je třeba doložit patřičnou úvěruschopnost. Bance či nebankovní společnosti prokážete, že jste schopni splácet své závazky v rámci kreditní karty.

Na základě úvěruschopnosti klienta je stanoven také maximální úvěrový limit pro kreditní kartu.

Jan F., bankovní úředník.

Kreditní karta ve své podstatě představuje i takovou pomyslnou finanční rezervu na horší časy. Praktická a příjemná pojistka, která najde své upotřebení i při cestování a poznávání světových destinací.

S kreditní kartou můžete platit nejenom u platebního terminálu, ale také na internetu.

Kreditní karta a její nevýhody

Každé pro má i své proti a kreditní karta není žádnou výjimkou. Ať už při platbě v Česku, tak při využívání v zahraničí musíte dbát na jistá pravidla. Typickým příkladem jsou výběry z bankomatů. Na ty raději předem zapomeňte, protože se pojí s vyššími poplatky. Jsou tedy možné, ale takový výběr může být spojen s limitem, a ještě Vás vyjde celkem draho.

Otázky a odpovědi

Kreditní karta je něčím, co si během svého cestování a každodenního života velice rychle zamilujete. Když se ji naučíte používat tím správným způsobem, přinese Vám spoustu benefitů, jistoty a patřičných úspor. Nyní Vás seznámíme s některými dalšími praktickými informacemi týkajícími se kreditní karty, a to formou otázek a odpovědí.

Co dělat při ztrátě či krádeži kreditní karty?

V takový okamžik ztrátu ihned nahlaste bance či nebankovní společnosti. Obratem dojde k zablokování čerpání úvěrových prostředků a k minimalizaci ztrát.

Nabízí kreditní karta ještě nějaké jiné benefity související s nakupováním?

Kromě získání peněz nazpět a slev v obchodech je to například prodloužení záruky. Výjimkou není ani pozáruční servis.

Musím žádat opakovaně o možnost čerpání peněz z kreditní karty?

Nikoliv. To je další z výhod oproti klasické půjčce. Peníze z kreditky čerpáte průběžně a stejně tak je splácíte.

Na co si dát pozor při využívání kreditní karty?

Největším rizikem je neuhrazení dlužné částky v rámci bezúročného období. Potom Vás totiž čekají vysoké úroky a přichází na přetřes nevýhodnost celého úvěrového procesu.

Kde mohu sledovat čerpání peněz z kreditní karty?

Například skrze internetové nebo mobilní bankovnictví.

Kreditní karta pro cestování, jako stvořená

Sami si nyní můžete udělat představu o tom, jak výhodná je kreditní karta v rámci cestování. Není pochyb o tom, že jde o praktického, efektivního a mnohdy nezbytného pomocníka. Na druhou stranu, stále to může být nejenom dobrý sluha, ale také zlý pán. Proto je nutné se naučit využívat kreditní kartu správně. Jedině pak získáte všechny její výše popisované benefity a vyplatí se Vám.