Kouzlo Holandska: Tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Holandsko Dovolená

Kouzlo holandské dovolené

Nizozemsko, země tulipánů, větrných mlýnů a kanálů, nabízí nepřeberné možnosti pro nezapomenutelnou dovolenou. Ať už jste milovníci aktivního odpočinku, nadšenci do kultury a historie, nebo rodiny s dětmi, Holandsko má co nabídnout každému. Cyklisté ocení hustou síť cyklostezek, které se vinou malebnou krajinou mezi poli s barevnými tulipány a malebnými vesničkami. Prozkoumejte Amsterdam, hlavní město s neopakovatelnou atmosférou, navštivte muzea světového formátu, jako je Rijksmuseum a Van Goghovo muzeum, a užijte si plavbu po kanálech. Rodiny s dětmi si užijí zábavu v zábavním parku Efteling, který je plný pohádek a atrakcí. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu historických měst, jako je Delft s jeho modrobílou keramikou, Leiden s nejstarší univerzitou v Nizozemsku a Utrecht s dominantní věží Dom. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ dovolené, Holandsko vás okouzlí svou pohostinností, krásou a jedinečnou atmosférou.

Malebné kanály a Amsterdam

Amsterdam, město protknuté sítí malebných kanálů, je jako stvořené pro nezapomenutelnou dovolenou. Romantické projížďky lodí po Grachtengordel, památce UNESCO, vám odhalí kouzlo historických domů s typickými štíty a okouzlující atmosféru nizozemské metropole. Vyberte si ranní plavbu s kávou a croissantem nebo večerní romantickou plavbu s výhledem na osvětlené mosty a užijte si nezapomenutelné momenty. Pro aktivnější poznávání Amsterdamu zvolte pronájem lodičky a prozkoumejte kanály vlastním tempem. Zastavte se v některé z útulných kaváren na břehu a vychutnejte si tradiční holandské speciality. Dovolená v Amsterdamu s plavbou po kanálech je ideální pro páry, rodiny s dětmi i skupinky přátel, kteří hledají nevšední zážitky a kouzelnou atmosféru.

Tulipány a zahrady Keukenhof

Nizozemsko si bez rozkvetlých tulipánů nelze představit a zahrady Keukenhof poblíž Amsterdamu jsou jejich nejkrásnější přehlídkou. Tato zahrada, přezdívaná „Zahrada Evropy“, je otevřena pouze na jaře, od konce března do května, a každoročně sem zamíří tisíce návštěvníků z celého světa. Více než sedm milionů cibulek tulipánů, narcisů, hyacintů a dalších jarních květin tu vytváří neuvěřitelné barevné kompozice. Procházka mezi těmito záhony je pastvou pro oči a balzámem pro duši. Keukenhof ale nejsou jen tulipány. Najdete tu i krásné pavilony s výstavami květin, japonskou zahradu, bludiště a dětská hřiště. Pro strávení příjemného dne si tu můžete pronajmout kolo a projet se okolními tulipánovými poli, nebo se svézt loďkou po kanálech. Návštěva Keukenhofu je nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu a skvělým tipem na jarní dovolenou v Nizozemsku. Ať už se sem vydáte na romantickou procházku ve dvou, nebo s dětmi, krása barevných tulipánů vás okouzlí.

Tradiční vesnice a větrné mlýny

Nizozemsko, země tulipánů a sýrů, nabízí mnohem víc než jen Amsterdam. Pro ty, kdo hledají klidnější dovolenou s nádechem historie a malebné krajiny, jsou tu tradiční vesnice a větrné mlýny. Představte si procházku úzkými uličkami lemovanými cihlovými domky s barevnými okenicemi, kde se zastavíte na kávu a čerstvý stroopwafel v útulné kavárně. Nebo si pronajměte kolo a projeďte se mezi větrnými mlýny, symbolem Holandska, které se tyčí nad zelenými poli.

Za návštěvu stojí vesnice Zaanse Schans, skanzen s historickými domy a větrnými mlýny, kde se vrátíte v čase. Děti se zabaví v dílnách řemeslníků a vy si můžete nakoupit suvenýry. Další možností je Kinderdijk, oblast s 19 větrnými mlýny zapsaná na seznamu UNESCO. Projděte se po stezkách podél kanálů, užijte si plavbu lodí a pokochejte se krásou holandské krajiny. Ať už zvolíte jakoukoli vesnici, nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako jsou sýry Gouda nebo Edam, a užít si pohodovou atmosféru holandského venkova.

Jízda na kole Holandskem

Holandská rovinatá krajina přímo vybízí k prozkoumání na kole. Ať už se vydáte na krátký výlet podél kanálů nebo na delší cyklistickou dovolenou, Holandsko vás nezklame. Hustá síť cyklostezek vás bezpečně provede malebnými městečky, rozlehlými poli s tulipány i podél mořského pobřeží.

Typická holandská dovolená na kole může zahrnovat návštěvu Amsterdamu s jeho ikonickými kanály a muzei, ale i klidnější zákoutí jako je oblast Waterland s větrnými mlýny a zelenými pastvinami. Pro milovníky historie je tu možnost navštívit historická města jako Delft, Leiden nebo Gouda.

Na kole se v Holandsku snadno zorientujete díky výbornému značení cyklostezek. K dispozici jsou i mapy a mobilní aplikace, které vám pomohou s plánováním trasy. Ubytování je možné najít v kempech, penzionech nebo i v hotelech specializovaných na cyklisty.

Jízda na kole je v Holandsku velmi populární a místní obyvatelé jsou na cyklisty zvyklí a ohleduplní. Díky tomu si cyklistickou dovolenou v Holandsku užijí rodiny s dětmi i zkušení cyklisté.

Holandská gastronomie

Ať už se chystáte do Holandska za poznáváním historických památek, cyklovýlety nebo odpočinkem na pláži, holandská gastronomie vás mile překvapí. Zapomeňte na stereotypy o sýrech a hranolkách, holandská kuchyně je mnohem rozmanitější a nabízí chutě pro každého.

V přímořských oblastech si pochutnáte na čerstvých rybách a mořských plodech, ať už v luxusní restauraci nebo v jednoduchém bistru na pláži. Vyzkoušejte třeba „kibbeling“, smažené kousky tresky, nebo „Hollandse Nieuwe“, mladého sledě podávaného s cibulí.

Na své si přijdou i milovníci masa. Typickým holandským pokrmem je „stamppot“, hutné jídlo z bramborové kaše a zeleniny, doplněné klobásou nebo uzeným masem. V zimních měsících zahřeje vydatná hrachová polévka „erwtensoep“, která se v Holandsku jí už od 16. století.

Sladkou tečkou za jídlem můžou být tradiční holandské vafle „stroopwafels“, tenké křupavé oplatky slepené karamelovou náplní. K odpolední kávě si dejte „appeltaart“, holandský jablečný koláč s voňavým kořením.

Nezapomeňte ochutnat ani některé z mnoha holandských sýrů, od světoznámého goudy po výrazný kozí sýr. A k tomu si dopřejte sklenici holandského piva, ať už světlý ležák Pilsner nebo některé z řemeslných piv z malých pivovarů.

Muzea a umění v Nizozemsku

Nizozemsko, země větrných mlýnů, tulipánů a sýrů, nabízí mnohem víc než jen malebné vesničky a kanály. Pro milovníky umění a kultury je Nizozemsko doslova povinností. Amsterdam, hlavní město, je domovem světoznámých muzeí, jako je Rijksmuseum s mistrovskými díly Rembrandta a Vermeera, Van Goghovo muzeum s největší sbírkou umělcových děl na světě a Dům Anny Frankové, dojemný památník židovské dívky, která se skrývala před nacisty.

Ale Nizozemsko není jen Amsterdam. V Rotterdamu, moderním přístavním městě, najdete Kunsthal, muzeum s neustále se měnícími výstavami moderního a současného umění, a muzeum Boijmans Van Beuningen s působivou sbírkou od středověku po současnost. Pokud vás zajímá nizozemské malířství 17. století, zvané Zlatý věk, nesmíte minout Mauritshuis v Haagu, kde můžete obdivovat Vermeerovu „Dívku s perlovou náušnicí“.

Ať už se rozhodnete pro prodloužený víkend v Amsterdamu, poznávací zájezd po holandských městech nebo dovolenou na kolech podél malebných kanálů, nezapomeňte do svého itineráře zahrnout i návštěvu některého z mnoha muzeí. Nizozemsko má co nabídnout každému, kdo se zajímá o umění a historii.

Festivaly a kulturní akce

Nizozemsko, země tulipánů a větrných mlýnů, nabízí mnohem víc než jen malebnou krajinu. Po celý rok se zde koná nespočet festivalů a kulturních akcí, které uspokojí i ty nejnáročnější cestovatele. Ať už vás láká hudba, umění, jídlo nebo tradice, v Nizozemsku si zaručeně přijdete na své.

Milovníci hudby by si neměli nechat ujít festival Lowlands, který se koná v srpnu a nabízí to nejlepší z indie, rocku a elektronické hudby. Pro fanoušky taneční hudby je tu pak Amsterdam Dance Event v říjnu, největší klubový festival na světě. Pokud dáváte přednost spíše klasické hudbě, navštěvte v dubnu festival klasické hudby v Utrechtu.

Umění ve všech jeho podobách ožívá na festivalech jako je Art Rotterdam, mezinárodní veletrh moderního a současného umění, nebo na festivalu fotografie BredaPhoto. Pro divadelní nadšence je tu pak Oerol, festival pouličního a open-air divadla na ostrově Terschelling.

Nizozemská gastronomie je proslulá svými sýry, pivem a stroopwafels. Ochutnat to nejlepší z holandské kuchyně můžete na festivalech jako je Amsterdam Wine Festival, Rollende Keukens (festival food trucků) nebo na sýrových trzích v Alkmaaru a Gouda.

Nizozemci si také rádi připomínají své tradice. Zažijte pravou holandskou atmosféru na květinovém festivalu v Keukenhofu, kde se můžete kochat miliony tulipánů a hyacintů, nebo na Dni krále, kdy se celá země zahalí do oranžové barvy a slaví se narozeniny krále Viléma Alexandra.

Ať už se do Nizozemska vydáte kdykoli během roku, vždycky tu na vás bude čekat nějaký festival nebo kulturní akce, která vám zpříjemní dovolenou a zprostředkuje vám autentický zážitek z této fascinující země.

Ubytování v Nizozemsku

Nizozemsko nabízí širokou škálu ubytování pro každý typ dovolené. Ať už plánujete romantický útěk, rodinnou dovolenou nebo dobrodružnou cestu s přáteli, určitě najdete to pravé místo pro vás. Milovníci městského ruchu si užijí pobyt v komfortních hotelech v centru Amsterdamu, Rotterdamu nebo Haagu. Mnoho hotelů nabízí nádherný výhled na kanály a je skvělým výchozím bodem pro poznávání památek, muzeí a obchodů. Pro ty, kteří hledají klidnější atmosféru, jsou ideální volbou penziony a apartmány v menších městech a vesnicích. Užijete si tak pohostinnost místních obyvatel a okouzlující atmosféru nizozemského venkova. Oblíbenou volbou pro rodiny s dětmi jsou prázdninové domy a bungalovy, které poskytují dostatek prostoru a soukromí. Mnoho z nich se nachází v blízkosti jezer, lesů a zábavních parků, takže si na své přijdou malí i velcí. Pro dobrodruhy a milovníky přírody jsou k dispozici kempy a ubytování v hostelech. Nizozemsko je protkáno sítí cyklostezek, takže si můžete užít cyklovýlet a poznat krásu nizozemské krajiny. Ať už zvolíte jakýkoli typ ubytování, nezapomeňte si rezervovat s dostatečným předstihem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně.

Tipy pro cestování do Holandska

Nizozemí, země tulipánů, větrných mlýnů a malebných kanálů, nabízí nepřeberné možnosti pro cestovatele všech typů. Ať už toužíte po odpočinku na pláži, poznávání historických měst, cyklistických výletech nebo gurmánských zážitcích, v Nizozemsku si přijdete na své. Pro milovníky aktivní dovolené je ideální cyklistika. S hustou sítí cyklostezek a rovinatým terénem je Nizozemsko cyklistickým rájem. Prozkoumejte malebnou krajinu, navštivte půvabné vesničky a užijte si svěží vzduch. Pokud dáváte přednost městské turistice, zaměřte se na Amsterdam, Rotterdam či Utrecht. Prozkoumejte historické památky, muzea, galerie a nasajte jedinečnou atmosféru nizozemských měst. Rodiny s dětmi ocení návštěvu zábavních parků, jako je Efteling s pohádkovou atmosférou nebo Madurodam s miniaturami slavných nizozemských staveb. Milovníci umění si nesmí nechat ujít návštěvu Rijksmuseum v Amsterdamu s díly holandských mistrů nebo Van Goghova muzea. Pro gurmánské zážitky ochutnejte tradiční sýry, wafle nebo si dopřejte večeři v některé z michelinských restaurací. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ dovolené, nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát, abyste si z Nizozemí odvezli ty nejkrásnější vzpomínky.

Rozpočet na dovolenou v Nizozemsku

Nizozemsko, země tulipánů a větrných mlýnů, láká k návštěvě turisty z celého světa. Kolik si ale připravit peněz na dovolenou v této malebné zemi? Rozpočet na dovolenou v Nizozemsku se odvíjí od několika faktorů, především od typu dovolené, délky pobytu, způsobu cestování a stravování.

Milovníci městských výletů si užijí Amsterdam s jeho kanály, muzei a galeriemi. Ubytování v centru města je dražší, ale i na okrajích Amsterdamu najdete cenově dostupnější možnosti. Doprava po městě je snadná a pohodlná díky husté síti tramvají, autobusů a metra. Vstupy do muzeí a dalších atrakcí se pohybují v řádu desítek eur.

Pro ty, kteří preferují aktivní dovolenou, je Nizozemsko rájem cyklistů. Půjčovny kol najdete na každém rohu a síť cyklostezek je neuvěřitelně hustá. Můžete tak objevovat krásy nizozemské krajiny, malebná městečka a větrné mlýny vlastním tempem. Kempování je v Nizozemsku oblíbené a cenově dostupné.

Gurmánům Nizozemsko nabídne ochutnávku sýrů, waflí a dalších lokálních specialit. Ceny v restauracích jsou srovnatelné s Českou republikou, levnější variantou jsou pak bistra a pouliční stánky s občerstvením.

Při plánování rozpočtu na dovolenou v Nizozemsku je dobré zvážit i nákup turistické karty, která nabízí slevy na vstupy do památek a dopravu. Nezapomeňte také na kapesné na suvenýry a drobné radosti.

Holandsko s dětmi

Nizozemsko, země tulipánů, sýrů a větrných mlýnů, je skvělou volbou pro dovolenou s dětmi. Nabízí širokou škálu aktivit a atrakcí, které zabaví děti všech věkových kategorií. Ať už se rozhodnete pro prohlídku historických měst, návštěvu zábavních parků nebo cyklovýlet po malebné krajině, v Nizozemsku si užijete nezapomenutelnou rodinnou dovolenou.

Pro milovníky zvířat je tu možnost navštívit zoologické zahrady, jako je například světoznámá Artis Amsterdam. Děti se zde setkají s exotickými zvířaty z celého světa a dozví se o nich spoustu zajímavostí. Další oblíbenou atrakcí je Safaripark Beekse Bergen, kde se zvířata procházejí volně a návštěvníci je pozorují z vlastního auta.

Nizozemsko je proslulé svými zábavními parky. Efteling, jeden z nejstarších a největších zábavních parků v Evropě, nabízí pohádkovou atmosféru a atrakce pro malé i velké. Pro milovníky vodních radovánek je tu pak možnost navštívit aquapark Tikibad, který je součástí největšího práznikového parku v Beneluxu, Duinrell.

Rodiny s dětmi ocení i možnost aktivního odpočinku. Nizozemsko je zemí cyklistů a nabízí hustou síť cyklostezek, které vedou malebnou krajinou. Můžete si pronajmout kola a vydat se na rodinný výlet podél kanálů, větrných mlýnů a tulipánových polí. Oblouženou aktivitou je i plavba lodí po amsterdamských grachtech, která vám umožní poznat město z jiné perspektivy.

Nakupování v Nizozemsku

Nakupování je nedílnou součástí mnoha dovolených a Nizozemsko v tomto ohledu nezklame. Ať už toužíte po designových kouscích, sýrech světové úrovně, nebo tradičních suvenýrech, tato země má co nabídnout. Amsterdam, hlavní město Nizozemska, je nákupním rájem. Najdete zde luxusní butiky světových značek, ale i malé obchůdky s originálními produkty. Nezapomeňte se projít po ulici „De Negen Straatjes“ (Devět uliček), kde na vás dýchne jedinečná atmosféra a objevíte mnoho nezávislých obchodů s módou, designem a uměním. Pro milovníky sýrů je návštěva sýrového obchodu nutností. Ochutnejte slavný Gouda, Edam nebo aromatický Oude Amsterdam. Nezapomeňte si koupit i typické holandské suvenýry, jako jsou dřevěné tulipány, miniaturní domky z Delft, nebo lahev tradičního holandského likéru. Pokud chcete zažít autentickou atmosféru, navštivte některý z místních trhů. Například Albert Cuyp Market v Amsterdamu nabízí širokou škálu produktů, od čerstvých potravin po oblečení a suvenýry. Ať už se rozhodnete nakupovat v rušných ulicích Amsterdamu, nebo na poklidném trhu v menším městě, nakupování v Nizozemsku bude nezapomenutelným zážitkem.

Bezpečnost a cestovní pojištění

Nizozemsko je obecně bezpečná země, ale jako v každé turistické destinaci je důležité dbát na osobní bezpečnost a majetek. Vždy si dávejte pozor na své okolí a nenechávejte své cenné věci bez dozoru, a to ani v hotelovém pokoji. Doporučuje se používat hotelový trezor pro uložení pasu, letenek a dalších důležitých dokumentů.

Před cestou si sjednejte cestovní pojištění, které pokryje případné lékařské výlohy, ztrátu zavazadel nebo zrušení cesty. Ujistěte se, že vaše pojištění zahrnuje i aktivity, které plánujete během dovolené v Nizozemsku, jako je například jízda na kole, plavba lodí nebo sporty.

V případě nouze volejte číslo 112, které je platné v celém Nizozemsku. Operátoři hovoří nizozemsky a anglicky.

V závislosti na typu dovolené, kterou v Nizozemsku plánujete, byste měli zvážit specifická bezpečnostní opatření. Pokud se chystáte na cyklový výlet, ujistěte se, že máte kvalitní zámek na kolo a že jezdíte opatrně, zejména ve městech. Pokud se chystáte na plavbu po kanálech, dbejte pokynů kapitána a noste záchrannou vestu.

Pamatujte, že vaše bezpečnost je na prvním místě. Dodržováním základních bezpečnostních pravidel a zdravým rozumem si užijete bezstarostnou dovolenou v Nizozemsku.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: holandsko dovolená | typ dovolené