Kolo na dovolenou lze přepravit také letadlem

Kolo je pro mnohé z nás nezbytnou součástí volnočasových aktivit. Když plánujete dovolenou v Česku, stačí připevnit jízdní kolo do nosiče na voze a můžete vyrazit. Jak to ale provést při plánování dovolené v zahraničí, kam letíte letadlem a kde chcete na svém jízdním kole zdolat desítky, ba dokonce stovky kilometrů?

Kolo jako běžné zavazadlo

Jízdní kolo se naštěstí dá rozložit, takže pokud jej dobře zabalíte, můžete z něj ve své podstatě udělat trochu větší cestovní zavazadlo. Některé aerolinky kola přepravují jako sportovní vybavení za příplatek. Jiné k němu v případě vhodného zabalení přistupují jako k zavazadlu. A pokud se vejdete do potřebných rozměrů a hmotnostních limitů, nemusíte za něj platit nic navíc. To záleží na tom, kolik zavazadel s sebou můžete mít v rámci letenky.

Stačí krabice nebo cestovní vak

Tento dopravní prostředek můžete obvykle zabalit dvěma způsoby. Pokud máte originální krabici z obchodu, je to určitě levnější varianta. Složení jednotlivých částí a uložení do přepravních polystyrenů zároveň ochrání kolo před poškozením.

Jestliže krabici nemáte, můžete si zakoupit cestovní vak v řádu stovek až tisíců korun podle jeho kvality. U vaku neopomínejte na dostatečné obalení jednotlivých částí kola. Ať tak či onak, počítejte s tím, že z kola budete muset odmontovat několik hlavních částí, abyste jeho rozměry co možná nejvíce minimalizovali.

  • Přední kolo
  • Řídítka
  • Sedlo
  • Pedály

Nezapomínejte na ty nejmenší detaily

Když budete balit kolo, neopomeňte si k němu přiložit i nezbytnosti v podobě helmy a ostatního příslušenství. Nesmí chybět ani nářadí určené k opětovnému složení jízdního kola. Důležité je také dostatečné značení krabice nebo vaku, v němž budete svou cyklistickou výbavu přepravovat. Obvykle se uvádí jméno, adresa a kontakt.

V dnešní době není kolo do letadla žádnou překážkou, takže o své milované cyklistické toulky se nemusíte ochuzovat v podstatě nikde na světě. Ani v exotických a vyhlášených destinacích. Důležité je pouze správné balení a zjištění potřebných informací uvedených výše.

Publikováno: 25. 06. 2020

Kategorie: Cestování

Autor: karelcapek

Tagy: jízdní kolo | kolo | kolo do letadla | kolo na dovolenou