Karavan je pro nezapomenutelnou dovolenou jako stvořený

Karavan je jedním ze způsobů, jak zažít novou a neotřelou dovolenou. Prostředek vhodný pro ty, kdo cestují po vlastní ose a chtějí být svými pány. Karavan si můžete nejenom koupit, ale v dnešní době si ho lze také pronajmout.

Karavan vs. obytný vůz

Na počátku všeho je třeba vysvětlit rozdíl mezi dvěma podobnými prostředky. Karavan je ve své podstatě obytný přívěs, který zapřáhnete za automobil a můžete vyjet. Jeho výhodou je fakt, že ho odpojíte v kempu a autem absolvujete výlety v okolí.

Kdežto obytný vůz je vlastně vše v jednom. Dopravní prostředek připomínající dodávku jen v úpravě vhodné pro bydlení. Tento kvalitní příbytek s volantem může mít jediné omezení v tom, že když chcete vyrazit na výlet, musíte sebou vzít i celou „ložnici“.

Náklady na pronájem pojízdné ložnice

Pokud se rozhodnete pro karavan, počítejte s cenou za pronájem od 1 000 Kč za den. S rostoucí velikostí karavanu nebo dokonce obytného vozu se může cena vyšplhat na 5 000 Kč za den. V takovém případě jde už ale o plnohodnotný nocleh pro celou rodinu. A co všechno může být součástí takového karavanu?

  • Postele pro dvě až šest osob
  • Navigace
  • Lednice a vařič
  • Toaleta
  • Sprcha s teplou vodou
  • Wi-Fi

Když si pronajmete karavan nebo obytný přívěs, obvykle musíte počítat s vratnou kaucí v řádu 10 až 30 tisíc Kč. V ceně bývá zahrnuto adekvátní pojištění s jistou spoluúčastí. To už záleží na individuálních podmínkách.

Karavan vyžaduje vhodné řidičské oprávnění

Vzhledem k tomu, že karavan připojíte za svůj vůz, musíte mít pochopitelně řidičské oprávnění skupiny B. To Vám stačí v okamžiku, kdy má přívěs do 750 kg a celková souprava do 4 250 kg. Se skupinou B si vystačíte i u obytného vozu do 3 500 kg. Pokud však tyto váhové limity porostou, měli byste si zjistit, jaké další řidičské oprávnění potřebujete. Opomíjet nesmíte ani na cestovní doklady.

V každém případě, karavan dokáže zprostředkovat doslova nezapomenutelnou dovolenou.

Publikováno: 13. 07. 2020

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: karavan | obytný přívěs | obytný vůz