Ferraty jsou výzvou pro mnohé dobrodruhy

Ferraty jsou pojmem, s nímž se lze v oblasti vysokohorské turistiky a obecně turistiky setkat poměrně často. Možná jste zaslechli i pojem feráta, Klettersteig nebo Via Ferrata. Pokud nemáte představu, co si pod tímto výrazem vybavit, rádi Vám to prozradíme.

Ferraty neboli zajištěné cesty

Ferrata je označení pro zajištěnou cestu. Rozhodně ji nečekejte na žádném dobře přístupném místě, ba naopak. Ferraty se nachází obvykle v horském prostředí, kam se člověk hůře dostává. Její součástí jsou však jistící prvky, díky čemuž jsou dostupnější. Nejčastěji narazíte na tato zajištění:

  • Železné stupy a žebříky
  • Ocelová lana
  • Řetězy
  • Lávky, kramle a stupačky

Tyto prvky pochopitelně nabývají nejrůznějších podob. Například u fixních lan jsou používány výrobky s tloušťkou 12 až 22 milimetrů. Ferraty jsou tedy cesty pro ty, kdo chtějí turistice a cestování dodat jistou pachuť dobrodružnosti a adrenalinu. Ke zdolávání těchto cest pochopitelně potřebujete správné vybavení.

Značení zajištěných cest

Když se při toulkách Českem nebo v zahraničí vydáte na ferraty, přihlížejte k samotnému značení prezentujícímu jejich obtížnost. Je pravdou, že horské ferraty v Rakousku a Itálii mohou mít trochu rozdílné označení. Náročnost ferrat je popisována prostřednictvím písmene abecedy. Od „A“ až do „E“. Nejjednodušší cestu představuje značka A, tu nejnáročnější naopak trasa E. Výjimečně narazíte také na cesty s písmenem „F“. Ty jsou však extrémní a poměrně krátké. Obvykle mají podobu náročného prvku, který je třeba zdolat.

Také v České republice se můžete oddávat adrenalinové zábavě, jíž představují ferraty. Typickými příklady jsou Vodní brána, přírodní areál Velká Dohoda, Via Ferrata Vír, Seifertova Via Ferrata Nové Hamry nebo Slánská hora. Na spoustě míst máte možnost půjčit si patřičné jistící prvky, abyste si takto dobrodružnou cestu užili bez úhony.

Lehčí zajištěné cesty jsou vhodné i pro takové turisty, kteří nemají větší zkušenosti s horolezectvím, a přesto by rádi poznali ryzí podobu hor a atmosféru samotného výstupu.

Publikováno: 17. 07. 2020

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: Ferrata | Ferraty | Via Ferrata | zjištěná cesta