Dovolená se psem Šumava: Užijte si hory s vaším chlupáčem

Dovolená Se Psem Šumava

Psí ráj: Šumava vítá mazlíčky

Šumava se svými hlubokými lesy, horskými loukami a křišťálově čistými jezery je ideální destinací pro dovolenou se psem. Vašeho čtyřnohého parťáka tu přivítají s otevřenou náručí. Mnoho penzionů a hotelů na Šumavě je přátelských k psům a nabízí jim misky na vodu, pelíšky a někdy i speciální psí menu. Po celém národním parku najdete značené turistické stezky, kde si užijete dlouhé procházky s krásnými výhledy. Nezapomeňte ale na vodítko, abyste nerušili divokou zvěř. Pro osvěžení se vydejte k některému z jezer, kde se váš pes může cachtat ve vodě. Doporučujeme Lipno, které má i psí pláže. Pokud hledáte zábavu i pro sebe, navštivte některou z mnoha psích školek nebo parků, kde se váš mazlíček vyběhá a seznámí s novými kamarády. Ať už se na Šumavu vydáte za turistikou, relaxací nebo dobrodružstvím, s vaším psím parťákem si to tu užijete naplno.

Ubytování: Tipy na psí hotely a penziony

Plánujete dovolenou se psem na Šumavě a hledáte to nej ubytování, kde bude váš čtyřnohý parťák vítán s otevřenou náručí? Máte štěstí, Šumava je na psí turisty skvěle připravená! Psí hotely a penziony rostou v regionu jako houby po dešti a nabízejí širokou škálu služeb. Od oplocených výběhů a pelíšků pro vašeho psa, přes psí hřiště a procházky s průvodcem, až po psí menu v restauraci. Některé ubytovací zařízení dokonce disponují psími salóny nebo nabízejí hlídání psů, pokud byste si chtěli užít i aktivity, kam s pejskem nemůžete.

Při výběru ubytování se psem na Šumavě nezapomeňte zkontrolovat nejen vybavení pro psy, ale i okolí. Ideální jsou ubytování v blízkosti lesa nebo luk, kde se váš pes bude moct do sytosti proběhnout. Nezapomeňte se také informovat na případné poplatky za psa a pravidla ubytování s domácími mazlíčky. Ať už se chystáte na túry, cyklovýlety nebo jen relaxaci v přírodě, dovolená se psem na Šumavě bude nezapomenutelným zážitkem pro vás oba.

Turistika se psem: Nejkrásnější trasy

Šumava je pro dovolenou se psem ráj. Vydejte se s vaším čtyřnohým parťákem na Stezku korunami stromů Lipno, odkud se vám naskytne nezapomenutelný výhled na šumavské vrcholky. Pokračovat můžete k Plešnému jezeru, které je opředené legendami. Nezapomeňte na vodítko, psi k vodě nesmí. Pro klidnější procházku zvolte naučnou stezku Povydří, která vás provede malebným údolím řeky Vydry. Užijete si tu nádhernou přírodu a váš pes spoustu možností k osvěžení v řece. Pokud toužíte po delší túře, vydejte se na vrchol Třístoličníku. Cesta je náročnější, ale odměnou vám budou dechberoucí výhledy. Nezapomeňte na dostatek vody a pamlsků pro vašeho psího turistu. Ať už se vydáte kamkoli, Šumava vás okouzlí svou krásou a váš pes si dovolenou užije plnými doušky.

Pravidla NP Šumava: Co dodržovat?

Národní park Šumava, ráj pro milovníky přírody, vítá i vaše čtyřnohé parťáky. Abyste si dovolenou se psem na Šumavě užili naplno a bez komplikací, je potřeba dodržovat pár pravidel. V první řadě mějte svého psa vždy na vodítku. I ten nejhodnější pejsek může v lese vyrušit zvěř nebo se sám dostat do nebezpečí. Na některých místech v NP Šumava platí přísnější omezení vstupu se psy, sledujte proto informační tabule. Nezapomeňte na úklid psích exkrementů, a to i v lese. Sáčky na exkrementy jsou běžně k dostání v informačních centrech i obchodech. V horkých dnech dopřejte svému psovi dostatek vody, ať už z potoka nebo z vlastní zásoby. Plánujete-li delší túru, zvažte, zda ji váš pes zvládne. Po náročném dni plném zážitků dopřejte svému psímu parťákovi odpočinek v některém z ubytovacích zařízení, která psy vítají.

Vodní radovánky: Kam s pejskem k vodě?

Šumava se svými nespočtem jezer, řek a rybníků je rájem pro vodní radovánky, a to i pro ty psí. Než se ale vrhnete do osvěžující vody, je dobré vědět, kam s chlupáčem můžete a kam ne. Národní park Šumava má svá pravidla, která je potřeba respektovat. Většina jezer a potoků v 1. zóně NP je pro koupání se psy zakázaná, a to z důvodu ochrany vzácné fauny a flóry. Nicméně nezoufejte, existuje spousta jiných možností, kde si s vaším čtyřnohým parťákem užijete vodních radovánek bez omezení.

Mimo území NP se nachází mnoho přírodních koupališť a rybníků, kde je koupání se psy povoleno. Oblíbená je například vodní nádrž Lipno, kde najdete i psí pláže. Další možností jsou řeky, jako je Otava nebo Vydra, kde si můžete užít osvěžující koupel i plavbu na loďce. Nezapomeňte ale na bezpečnost a mějte psa vždy pod dohledem. Pro jistotu mu nasaďte i plovací vestu, obzvlášť pokud si nejste jisti jeho plaveckými schopnostmi.

Ať už se rozhodnete pro koupání v jezeře, řece nebo rybníku, nezapomeňte na základní pravidla slušného chování. Po svém psím parťákovi vždy ukliďte exkrementy a dbejte na to, aby nerušil ostatní návštěvníky. S trochou ohleduplnosti si vodní radovánky na Šumavě užijete vy i váš čtyřnohý kamarád.

Restaurace a kavárny: Psí přátelé vítáni

Šumava si získala srdce milovníků psů a není divu. Nabízí nekonečné možnosti procházek a výletů do přírody, kde se váš čtyřnohý parťák může pořádně vyběhat. A co teprve, když vám po dni stráveném na čerstvém vzduchu vyhládne? I na to je Šumava připravená. Stále více restaurací a kaváren otevírá své dveře pejskařům a jejich chlupatým společníkům.

Najdete tu podniky, kde vám k vodě pro psa automaticky přinesou i misku, a někde narazíte i na speciální psí menu s dobrotami. Mnoho podniků má venkovní zahrádky, kde si můžete vychutnat sluníčko a krásné výhledy společně se svým chlupáčem.

Než se ale vydáte do vybraného podniku, je vždycky lepší se informovat o jejich psí politice. Některé restaurace můžou mít omezení ohledně velikosti psa nebo počtu psů u jednoho stolu. Stačí krátký telefonát nebo mrknutí na webové stránky a vyhnete se případným nepříjemnostem. Ať už se chystáte na Šumavu na prodloužený víkend nebo na delší dovolenou, váš pes se s vámi bude cítit vítán.

Veterinární péče: Kde hledat pomoc?

Plánujete dovolenou se psem na Šumavě a chcete mít jistotu, že v případě potřeby najdete rychlou a kvalitní veterinární péči? Není se čeho bát! Šumava je na psí turisty dobře připravená a najdete tu řadu veterinárních ordinací i klinik.

Před cestou si do telefonu uložte kontakt na nejbližší veterinu od vašeho ubytování. Informace snadno najdete na internetu nebo se můžete zeptat přímo vašeho ubytovatele. Většina penzionů a hotelů, které vítají domácí mazlíčky, má kontakty na veterináře k dispozici.

Na Šumavě fungují jak menší ordinace s jedním veterinářem, tak i větší kliniky s nonstop pohotovostí a širší škálou služeb. Vybavenější kliniky najdete ve větších městech jako Vimperk, Sušice, Kašperské Hory nebo Železná Ruda. Nezapomeňte, že i drobná poranění nebo zažívací potíže je potřeba včas řešit, abyste si dovolenou se svým psím parťákem užili bez komplikací.

Doprava na Šumavu: Autem i vlakem s pejskem

Šumava je pro psí mazlíčky rájem na zemi. Než se ale vydáte zdolávat šumavské vrcholy, je potřeba naplánovat cestu. Na Šumavu se dostanete autem i vlakem a pejsek pro vás nemusí být překážkou.

Cesta autem vám dává svobodu a flexibilitu. Můžete se zastavit na zajímavých místech, užít si krásné výhledy a přizpůsobit si tempo vašemu čtyřnohému parťákovi. Nezapomeňte na časté přestávky na procházky a hydrataci. Pro cestování se psem autem je důležité zajistit jeho bezpečnost a pohodlí. Pořiďte si přepravku nebo postroj do auta a nezapomeňte na oblíbenou hračku a deku.

Pokud preferujete cestování vlakem, i tato možnost je na Šumavu dostupná. Většina vlakových dopravců umožňuje přepravu psů, ať už zdarma nebo za symbolický poplatek. Pro větší psy je obvykle povinný náhubek a vodítko. Před cestou si ověřte podmínky přepravy u konkrétního dopravce. Cesta vlakem na Šumavu je ideální pro ty, kteří se chtějí vyhnout řízení a užít si pohodovou cestu.

Ať už se na Šumavu vydáte autem nebo vlakem, nezapomeňte na dostatek vody a pamlsků pro vašeho psa a užijte si společnou dovolenou v srdci krásné šumavské přírody.

Tipy na výlety: Za památkami i do přírody

Šumava je ráj pro milovníky turistiky a s vaším čtyřnohým parťákem si ji užijete dvojnásob. Vydejte se na naučnou stezku Povydří, která vás provede malebným údolím řeky Vydry. Cesta je lemována informačními tabulemi o místní fauně a floře a potkáte tu i několik krásných vodopádů. Pokračovat můžete k jezeru Laka, které je obklopeno hlubokými lesy a nabízí nádherné výhledy. Nezapomeňte na vodítko, ať váš pejsek neplaší divokou zvěř. Další variantou je výlet na rozhlednu Poledník, odkud se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na celý šumavský masiv. Cesta na vrchol je sice náročnější, ale odměna v podobě nezapomenutelných výhledů za to rozhodně stojí. Pokud preferujete klidnější procházky, vydejte se k Černému a Čertovu jezeru. Tato ledovcová jezera vás okouzlí svou temnou krásou a tajemnou atmosférou. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody a pamlsků pro vašeho psího parťáka, ať si výlet užije s vámi naplno.

Balení na cesty: Co sbalit pro psa?

Bezpečnost především: Rady pro psí turisty

Šumava je ráj pro turisty i jejich čtyřnohé parťáky. Abyste si ale dovolenou užili bezpečně a naplno, je potřeba myslet na pár věcí. Před cestou zkontrolujte, zda má váš pes platné očkování a odčervení. Nezapomeňte na povinné vybavení – vodítko, náhubek (pro některé oblasti povinný) a sáčky na exkrementy. Na Šumavě platí na mnoha místech zákaz vstupu se psy mimo vyznačené trasy, respektujte prosím tato pravidla. Vodítko je váš nejlepší přítel – chraňte svého psa před divokou zvěří, cyklisty i před otravou. Na Šumavě roste mnoho jedovatých rostlin. Po náročném dni dopřejte svému psímu parťákovi dostatek odpočinku a nezapomeňte na pravidelný pitný režim, obzvlášť v horkých dnech. Sbalte s sebou dostatek krmení a pamlsků, ať vám nedojdou zásoby v nejnevhodnější chvíli. V případě zdravotních potíží vyhledejte veterináře.

Šumavské speciality: I pro psí jazýčky

Na Šumavě si na své přijdou i psí gurmáni! Po náročném dni stráveném turistikou v krásné šumavské přírodě si i váš čtyřnohý parťák zaslouží pořádnou odměnu. Naštěstí je Šumava rájem i pro psí jazýčky. Mnoho restaurací a kaváren je dnes dog-friendly a nabízí misky s vodou a speciální psí menu. Najdete zde pamlsky z kvalitních surovin, jako je sušené maso, jelení parohy nebo třeba domácí psí pivo. A pokud si chcete pochutnat společně, vyzkoušejte některý z podniků, které připravují i speciální dezerty vhodné pro psy i jejich páníčky.

Při výběru pamlsků dbejte na složení a vybírejte ty bez chemických konzervantů a barviv. A nezapomeňte, i když je Šumava pro psy štědrá, pamlsky by měly být jen odměnou a doplňkem stravy, ne jejím základem.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: dovolená se psem šumava | dovolená se psem na šumavě