Cestovní doklady, které musíte mít při cestování s sebou

Cestovní doklady jsou něčím, na co byste neměli při plánování dovolené v žádném případě zapomínat. Právě jejich absence Vám může dovolenou v zahraničí poměrně dost zkomplikovat a ve většině případů vlastně ani nedojde k její realizaci.

Pokud jde o cestovní doklady, mohou nabývat tří odlišných podob.

  • Občanský průkaz
  • Cestovní pas
  • Vízum

Kam můžete vyrazit jenom s občankou?

Především do evropských zemí je možné vycestovat pouze s občanským průkazem. To se týká zemí Evropské unie, respektive států spadajících do schengenského prostoru. Jiné doklady nejsou zapotřebí. Pokud budete mít pas, je to pouze Vaše dobrovolná volba.

S občanským průkazem lze cestovat také do zemí mimo schengenský prostor, jakými jsou Chorvatsko, Rumunsko, Kypr, Irko a Bulharsko. V rámci ostatních států lze zmínit Albánii, Makedonii, Gruzii, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Černou Horu a Moldávii.

Pas a vízum jako nezbytné cestovní doklady

Povětšinou je to tak, že do ostatních zemí světa až na několik výjimek budete moci vyrazit pouze s cestovním pasem. Někde je dokonce vyžadována i patřičná platnost pro tyto cestovní doklady. Například v délce trvání alespoň šesti měsíců. To platí například v rámci Egypta. Bez víza je možné ve vybraných státech setrvat předepsanou dobu.

Poslední kategorii představují země, kde kromě cestovního pasu musíte mít také příslušné vízum. To je vydáváno na několik dnů až měsíců. Tyto cestovní doklady pak musíte vozit společně, jinak Vás do konkrétní destinace nevpustí a na letišti otočí čelem vzad. Počítejte s tím, že vydání víza je spjato s jistým časem pro vyřízení, takže je vhodné o něj žádat zavčasu. Zároveň stojí určitý poplatek v řádu stokorun.

Cestovní doklady mají svou důležitost a rozhodně byste je v den odjezdu na dovolenou neměli zapomenout na svém nočním stolku. Před odjezdem do konkrétní země si zjistěte, jaké jsou cestovní a vízové povinnosti, podle kterých je třeba se zařídit. Pokud plánujete jízdu karavanem, potřebujete pochopitelně i řidičské oprávnění.

Publikováno: 18. 06. 2020

Kategorie: Cestování

Autor: karelcapek

Tagy: cestovní doklady | cestovní pas | občanský průkaz | vízum