Cestování do Velké Británie

Velká Británie, ostrovní království na severozápadě Evropy, láká turisty z celého světa. Ať už vás zajímá bohatá historie, fascinující kultura, malebná krajina nebo rušná metropole, Británie má co nabídnout každému.

Začněme od Londýna, pulzujícího srdce Británie. Projděte se po historickém Trafalgar Square, kochejte se majestátním Buckinghamským palácem a ponořte se do tajemné atmosféry Toweru. Nezapomeňte navštívit ikonické Big Ben a Houses of Parliament, sídlo britské demokracie.

Londýn ale není jen o historii. Město je plné muzeí světové úrovně, galerií, divadel a koncertních síní. Najdete zde i trendy restaurace, bary a kluby, kde se můžete bavit až do ranních hodin.

Když se nabažíte Londýna, vydejte se na cestu za poznáním zbytku Británie. Navštivte Stonehenge, prastarou megalitickou památku, která dodnes vzbuzuje záhady. Projděte se po malebných Cotswolds, oblasti s typickými anglickými vesničkami a zvlněnou krajinou. Objevte divokou krásu Skotska s jeho horami, jezery a tajemnými hrady. Nebo se vydejte do Walesu, země s bohatou kulturou a dechberoucími útesy.

Velká Británie je ideální destinací pro milovníky historie. Navštivte římské lázně v Bathu, projděte se po hradbách Yorku a ponořte se do středověké atmosféry Windsorského hradu. Británie je také domovem mnoha slavných osobností, od Williama Shakespeara po Johna Lennona. Na jejich stopy můžete narazit v různých městech a vesnicích.

Británie je ale také zemí kontrastů. Vedle moderních metropolí zde najdete i klidné vesničky a panenskou přírodu. Vedle historických památek vás uchvátí i moderní architektura. A vedle tradičních anglických pokrmů si můžete vychutnat i kuchyni z celého světa.

Počasí v Británii je pověstné. Ano, prší tu poměrně často, ale to neznamená, že si pobyt neužijete. Naopak, deštivé počasí má své kouzlo a dodává Británii zvláštní atmosféru. A když se slunce konečně ukáže, budete si jeho paprsky užívat o to více.

Cestování do Británie je snadné. Z České republiky existuje mnoho leteckých i trajektových spojení. V Británii se snadno domluvíte anglicky, a i když se vám nedaří s jazykem, místní jsou přátelští a ochotní vám pomoct.

Tak na co ještě čekáte? Začněte plánovat svůj výlet do Velké Británie!

Tipy na cestu:

  • Nejlepší doba pro cestu do Británie je jaro a léto, kdy je počasí nejvlídnější.
  • Do Británie se snadno dostanete letadlem z Prahy, Brna a Ostravy.
  • V Británii se platí britskou librou (GBP).
  • V Británii jezdí auta vlevo.
  • Nezapomeňte si s sebou vzít adaptér do zásuvky.
  • Před cestou si zakupte cestovní pojištění.

Za hranice obvyklých turistických tras

Británie nabízí mnohem víc než jen Londýn a typické turistické destinace. Pokud toužíte po trochu dobrodružnější cestě, vydejte se mimo vyšlapané cesty a objevte skrytá zákoutí.

Putujte po Hadriánově valu. Tato starověká římská zeď se táhne napříč severní Anglií a nabízí nádherné výhledy do krajiny. Můžete si ji projít pěšky, na kole nebo na koni.

Objevujte tajemné vesnice v anglickém venkově. Cotswolds jsme už zmínili, ale existuje mnoho dalších oblastí s malebnými vesničkami a kouzelnou atmosférou. Zkuste například Peak District v centrální Anglii nebo Yorkshire Dales na severu.

Navštivte Skotské Highlands a ostrovy. Tato drsná a nádherná oblast nabízí nespočet outdoorových aktivit, od horské turistiky a cyklistiky po kajaking a rybaření. Můžete také navštívit vzdálené skotské ostrovy, jako je Skye nebo Lewis a Harris, a objevit jejich jedinečnou kulturu a krajinu.

Projděte se po pobřežní stezce Walesu. Tato 1400 kilometrů dlouhá stezka nabízí dechberoucí výhledy na pobřeží Walesu. Můžete si ji projít celou nebo vyrazit jen na její kratší úseky.

Navštivte některý z britských festivalů. Británie je zemí festivalů, od těch slavných, jako je Glastonbury a Edinburgh Festival Fringe, až po ty menší a lokálnější. Je to skvělý způsob, jak se ponořit do britské kultury a pobavit se s místními.

Gurmánské zážitky v Británii

Ano, britská kuchyně má možná trochu špatnou pověst. Ale nebojte se, i tady najdete skvělé jídlo a pití.

Ochutnejte tradiční pokrmy. Fish and chips, Sunday roast, shepherd's pie - to jsou jen některé z klasických britských jídel, která byste měli vyzkoušet.

Objevujte moderní britskou kuchyni. Britská gastronomická scéna v posledních letech prošla velkou proměnou. Najdete zde vynikající restaurace nabízející moderní britskou kuchyni s využitím místních surovin.

Navštivte některý z tradičních pubů. Pub je srdcem britské kultury a skvělým místem, kde můžete ochutnat místní pivo a cider a popovídat si s přáteli.

Vyzkoušejte odpolední čaj. Afternoon tea je britskou tradicí, při které si můžete pochutnat na sendvičích, koláčích a čaji.

Prozkoumejte britské nápoje. Od tradičního piva ale a irské whiskey až po místní gin a řemeslné limonády, Británie nabízí širokou škálu nápojů, které stojí za vyzkoušení.

Británie na rozpočet

Cestování do Británie nemusí být drahé. S trochou plánování můžete ušetřit peníze a přesto si užít skvělou dovolenou.

Cestujte mimo hlavní sezonu. Ceny letenek a ubytování jsou mimo hlavní sezonu výrazně nižší.

Zvažte alternativní ubytování. Místo drahých hotelů se poohlédněte po hostelech, penzionech nebo pronájmu apartmánu.

Využijte veřejnou dopravu. Británie má skvělou síť veřejné dopravy, se kterou se snadno dostanete do většiny míst.

Stravování na vlastní pěst. Můžete ušetřit peníze tím, že si budete sami vařit nebo chodit do levnějších restaurací a kaváren.

Vyhledejte bezplatné atrakce. V Británii je mnoho bezplatných muzeí, parků a dalších atrakcí, které můžete navštívit.

Ať už jste milovníci historie, kultury, přírody nebo jídla, Británie má co nabídnout každému. Tak si sbalte kufry a vydejte se na dobrodružství!

Praktické rady na cestu

Jazyk: Angličtina je úředním jazykem Británie, takže se domluvíte téměř všude. Nicméně pokud se chystáte do Walesu nebo Skotska, můžete narazit na místní keltské jazyky - velštinu a skotskou gaelštinu. Základní fráze v těchto jazycích sice místní ocení, ale domluvíte se většinou bez problémů anglicky.

Peníze: Měnou Velké Británie je libra (GBP). Můžete si hotovost vyměnit předem nebo vybírat z bankomatů na místě. Platební karty jsou ale široce akceptovány, takže hotovost nemusíte vozit v extrémních částkách.

Kdy jet: Nejlepší doba k návštěvě Británie je jaro (březen-květen) a léto (červen-srpen), kdy je počasí nejteplejší a slunečné dny střídají občasné dešťové přeháňky. Pokud vám nevadí chladnější počasí a déšť, můžete jet i na podzim (září-listopad) nebo v zimě (prosinec-únor). Zimní Británie má své kouzlo s vánočními trhy a zasněženou krajinou, ale počítejte s kratšími dny a nižšími teplotami.

Co si s sebou vzít: Oblečení do Británie volte vrstvené. Deštník nebo pláštěnka je prakticky nutností v kteroukoliv roční dobu. V zimě nezapomeňte na teplé oblečení, rukavice a čepici. Pokud plánujete chodit po horách, vezměte si pevné boty a oblečení do nepříznivého počasí.

Telefon a internet: Můžete si pořídit místní SIM kartu s internetovými daty nebo využít roamingu od vašeho českého operátora. Většina kaváren, restaurací a hotelů nabízí Wi-Fi zdarma.

Bezpečnost: Británie je bezpečná země, ale jako všude jinde platí základní pravidla opatrnosti. Dávejte pozor na své věci v přeplněných místech a nevystavujte zbytečně na odiv cennosti.

Etiketa: Britové jsou zdvořilí a ochotní pomoci. Fráze "prosím" a "děkuji" je základem. V restauracích je zvykem nechat spropitné kolem 10 % z účtu. Při jídle se nožem a vidličkou se střídá, nůž se drží v pravé ruce a vidlička v levé při krájení a naopak při jídle.

Elektřina: V Británii se používají zásuvky typu G s třemi plochými kolíky. Budete potřebovat cestovní adaptér, abyste mohli používat své elektronické přístroje.

Doprava: Británie má skvělou síť veřejné dopravy, včetně vlaků, autobusů a metra. Můžete si také pronajmout auto, pokud chcete cestovat nezávisle. Jen nezapomeňte, že se v Británii jezdí vlevo.

Festivaly a události: Británie nabízí celou řadu festivalů a událostí po celý rok. Od celosvětově proslulých hudebních festivalů Glastonbury a Edinburgh Festival Fringe až po místní trhy a oslavy.

Suvenýry: Z Británie si můžete přivést klasické suvenýry jako pohlednice, trička s britskou vlajkou, sušenky shortbread nebo třeba repliku tradiční červené telefonní budky. Zajímavé suvenýry najdete také na místních trzích, kde můžete objevit lokální výrobky a řemeslné produkty.

Doufám, že vám tyto rady pomohou naplánovat vaši cestu do Velké Británie a užít si ji naplno!

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek