Berlín: Památky, které vás ohromí

Památky V Berlíně

Braniborská brána: Symbol německého sjednocení

Braniborská brána je bezpochyby nejznámějším symbolem Berlína a jedním z nejvýznamnějších památníků německé historie. Stojí majestátně na náměstí Pariser Platz a tvoří monumentální vstup do slavné třídy Unter den Linden. Postavena byla v letech 1788 až 1791 na popud krále Fridricha Viléma II. jako symbol míru. Její architektura je inspirována antickým Řeckem, konkrétně branou Propylaje na athénské Akropoli.

Brána je vysoká 26 metrů a široká 65 metrů a zdobí ji šest dórských sloupů na každé straně. Na vrcholu brány se nachází slavná Quadriga, bronzový spřežení se čtyřmi koňmi řízený bohyní vítězství Viktorií. Během své existence byla Braniborská brána svědkem mnoha historických událostí. Po napoleonských válkách byla Quadriga odvezena do Paříže jako válečná kořist, ale po pádu Napoleona se vrátila zpět do Berlína.

Za studené války se brána ocitla v zakázané zóně u Berlínské zdi a stala se symbolem rozdělení Německa. Její znovuotevření v roce 1989 po pádu zdi se stalo jedním z nejsilnějších symbolů sjednocení země. Dnes je Braniborská brána oblíbeným cílem turistů z celého světa a místem konání mnoha kulturních a společenských akcí. Její význam pro německou historii a kulturu je nesporný a její majestátní krása uchvacuje návštěvníky dodnes.

Reichstag: Sídlo německého parlamentu

Reichstag je jednou z nejvýznamnějších památek Berlína a symbolem německé historie. Tato impozantní budova, která se tyčí nedaleko Braniborské brány, je sídlem německého parlamentu, Bundestagu. Reichstag, postavený v letech 1884 až 1894, byl svědkem mnoha klíčových událostí německých i evropských dějin. Po požáru v roce 1933, z něhož byli obviněni komunisté, se stal symbolem nacistické propagandy. Během bitvy o Berlín v roce 1945 byl Reichstag těžce poškozen a jeho ikonická kopule zničena. Po sjednocení Německa v roce 1990 prošel Reichstag rozsáhlou rekonstrukcí pod vedením architekta Normana Fostera. Foster se rozhodl zachovat historickou fasádu budovy, ale přidal i moderní prvky, jako je skleněná kopule, která nabízí úchvatný panoramatický výhled na Berlín. Návštěvníci si mohou prohlédnout plenární sál Bundestagu a dozvědět se více o historii budovy i německého parlamentarismu. Prohlídky jsou zdarma, ale je nutné si je předem rezervovat online. Reichstag je otevřený denně od 8:00 do 24:00.

Památník holocaustu: Pocta obětem nacismu

V srdci Berlína, nedaleko Braniborské brány, se rozkládá Památník holocaustu, tiché a působivé místo věnované obětem nacistického režimu. 2 711 betonových stél různých výšek vytváří labyrint, kterým se návštěvníci mohou procházet a vnímat tíhu historie. Památník, navržený americkým architektem Peterem Eisenmanem, byl otevřen v roce 2005 a od té doby se stal jedním z nejnavštěvovanějších míst v Berlíně. Místo vyzývá k zamyšlení nad hrůzami holocaustu a k uctění památky šesti milionů Židů zavražděných během druhé světové války. Podzemní informační centrum doplňuje památník o historické dokumenty, fotografie a příběhy obětí. Návštěva Památníku holocaustu je silným zážitkem, který v každém zanechá hluboký dojem a připomíná důležitost boje proti antisemitismu a všem formám nesnášenlivosti.

památky v berlíně

East Side Gallery je ikonickým symbolem Berlína a připomínkou jeho rozdělené minulosti. Tato nejdelší dochovaná část Berlínské zdi, táhnoucí se přes 1,3 kilometru podél řeky Sprévy, se stala největší galerií pod širým nebem na světě. Po pádu zdi v roce 1989 se na 106 umělců z celého světa chopilo štětců a sprejů, aby proměnili tento kdysi děsivý symbol útlaku v plátno pro svobodu a naději.

Mezi nejznámější díla patří „Bratrský polibek“ od Dmitrije Vrubela, zobrazující Leonida Brežněva líbajícího Ericha Honeckera, nebo „Trabant prorážející zeď“ od Birgit Kinder. Každé dílo vypráví svůj vlastní příběh a odráží emoce a naděje, které provázely pád Berlínské zdi a sjednocení Německa.

East Side Gallery není jen turistickou atrakcí, ale i živoucím památníkem a místem pro reflexi. Je to místo, kde se minulost setkává s přítomností a kde umění slouží jako most mezi generacemi. Návštěvníci si zde mohou připomenout historii studené války, zamyslet se nad významem svobody a nechat se inspirovat poselstvím míru a naděje, které z East Side Gallery vyzařuje.

Ostrov muzeí: Pět muzeí světové úrovně

Berlín, město pulzující historií a kulturou, se pyšní titulem "Ostrov muzeí". Nachází se zde pět výjimečných muzeí světové úrovně, která lákají návštěvníky z celého světa. Prozkoumejte starověké artefakty v Pergamonském muzeu, obdivujte bustu Nefertiti v Novém muzeu a nechte se okouzlit rozsáhlou sbírkou obrazů v Galerii starých mistrů. Muzeum Bode, zasazené na špičce ostrova, vás ohromí sochařstvím a byzantským uměním. Nakonec se vydejte do Starého muzea, kde se ponoříte do fascinujícího světa starověkého Řecka a Říma. Tato muzea, svědkové staletí lidské kreativity a dějin, vám zaručí nezapomenutelný kulturní zážitek.

památky v berlíně

Charlottenburský palác: Barokní skvost Berlína

Charlottenburský palác je učebnicovou ukázkou barokní architektury, která vám v Berlíně vyrazí dech. Stojí hrdě v západní části města a láká k prozkoumání své bohaté historie a okouzlujícího interiéru. Jeho brány se poprvé otevřely na konci 17. století, původně jako letní sídlo pro Žofii Šarlotu Hannoverskou, manželku Fridricha I. Pruského. Palác prošel během staletí řadou úprav a rozšíření, čímž se z něj stal impozantní komplex, jaký známe dnes.

Při procházce jeho nádhernými zahradami se budete cítit jako v pohádce. Fontány, sochy a pečlivě udržované trávníky vytvářejí atmosféru klidu a harmonie. Uvnitř paláce na vás čekají honosné sály zdobené štuky, nábytkem z období rokoka a sbírkami porcelánu. Nezapomeňte navštívit Velkou oranžerii, která vás ohromí svou rozlohou a elegancí. Dnes slouží jako místo pro pořádání koncertů a jiných kulturních akcí.

Charlottenburský palác není jen památkou minulosti, ale i živým centrem kultury. Prohlídka paláce a jeho zahrad je nezapomenutelným zážitkem, který vám přiblíží historii Pruska a zároveň vám dopřeje chvíle klidu a krásy.

Televizní věž: Panoramatický výhled na město

Berlínská televizní věž, ikonická dominanta města, nabízí úchvatný panoramatický výhled na Berlín a jeho památky. Z výšky 203 metrů se otevírá dechberoucí pohled na Braniborskou bránu, symbol německého sjednocení, a Reichstag, sídlo německého parlamentu. Při pohledu na východ spatříte majestátní berlínskou katedrálu a muzejní ostrov s jeho světovými muzejními sbírkami. Směrem na západ se rozprostírá Tiergarten, zelené srdce Berlína, a památník Vítězného sloupu. Za jasného dne je vidět až do Postupimi s jeho nádhernými zámky. Návštěva televizní věže je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní vidět Berlín z úplně jiné perspektivy a ocenit jeho krásu a rozmanitost.

Checkpoint Charlie: Bývalý hraniční přechod

Checkpoint Charlie je jedním z nejznámějších symbolů studené války a rozdělení Berlína. Nachází se na Friedrichstrasse a dříve sloužil jako hraniční přechod mezi východním a západním Berlínem. Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se Checkpoint Charlie stal populární turistickou atrakcí.

Dnes tu najdete repliku původní kontrolní budky s fotografiemi vojáků hlídajících hranici. Návštěvníci si mohou pořídit fotku s herci oblečenými v dobových uniformách. V blízkosti Checkpointu Charlie se nachází také muzeum zdi, které dokumentuje historii Berlínské zdi a rozdělení Německa.

památky v berlíně

Checkpoint Charlie je důležitým památníkem studené války a připomínkou rozdělení Berlína a Německa. Je to místo, kde se historie dotýká současnosti a kde si můžeme připomenout význam svobody a demokracie.

Židovské muzeum: Historie a kultura Židů

Židovské muzeum v Berlíně je komplexem budov a památek, které vyprávějí příběh židovské kultury a historie v Německu. Jeho architektura, dílo Daniela Libeskinda, je sama o sobě uměleckým dílem. Propletené chodby a prázdné prostory symbolizují ztráty a zlomy v židovské historii. Muzeum se skládá ze tří hlavních částí: Staré budovy, která dříve sloužila jako židovský soud, Libeskinovy budovy s expozicí o historii Židů v Německu a Zahrady vyhnanství.

V expozicích muzea se seznámíte s životem židovské komunity v Německu od středověku po současnost. Dozvíte se o jejich přínosu k vědě, kultuře a společnosti, ale také o perzekuci a holocaustu. Muzeum vystavuje vzácné artefakty, dokumenty a fotografie, které dokreslují historii a kulturu Židů v Německu. Návštěva Židovského muzea v Berlíně je silným a emotivním zážitkem, který vám umožní hlouběji pochopit historii a kulturu Židů v Německu a připomenout si hrůzy holocaustu.

Památník Berlínské zdi: Bernauer Straße

Bernauer Straße je místem, kde se dějiny Berlínské zdi dotýkají nejvíce syrově a emotivně. Dnes je zde Památník Berlínské zdi, rozkládající se na ploše 1,4 hektaru, který připomíná oběti rozdělení města a boje za svobodu. Procházka po zdejším pamětním areálu je jako cesta časem. Uvidíte zachovalý úsek zdi s ochranným pásem, strážní věž a zbytky pohraničních opevnění. Dozvíte se o dramatických útěcích obyvatel Východního Berlína do západní části, o tunelech hloubených pod zdí i o zoufalých pokusech o překonání bariéry.

Na Bernauer Straße se nachází také Kaple smíření, postavená na místě kostela zničeného během stavby zdi. Tato kaple je symbolem naděje a připomínkou zločinů komunistického režimu. Součástí památníku je i dokumentační centrum s výstavou fotografií, dokumentů a audiovizuálních svědectví, které mapují historii Berlínské zdi od jejího vzniku až po pád. Návštěva Památníku Berlínské zdi na Bernauer Straße je silným zážitkem, který vám pomůže pochopit složitou historii Berlína a ocenit hodnotu svobody a demokracie.

Potsdamer Platz: Moderní centrum Berlína

Potsdamer Platz, kdysi rušné srdce Berlína, ztichl během studené války a stal se symbolem rozděleného města. Dnes je to pulzující moderní centrum plné života, obchodu a kultury. Návštěvníci zde najdou architektonické skvosty od renomovaných architektů, jako je Sony Center s impozantní stanovou střechou od Helmuta Jahna, nebo elegantní debis-Haus od Renzo Piana.

památky v berlíně

Milovníci umění by neměli vynechat Gemäldegalerie, která ukrývá mistrovská díla evropského malířství od 13. do 18. století. Pro filmové nadšence je tu pak Museum für Film und Fernsehen, které mapuje historii filmu od jeho počátků až po současnost.

Potsdamer Platz je ale také rájem nakupování. V obchodním domě Mall of Berlin si přijdou na své i ti nejnáročnější. A po náročném dni plném zážitků je tu nespočet restaurací a kaváren, kde si můžete vychutnat speciality z celého světa. Potsdamer Platz je zkrátka místem, kde se snoubí historie s modernou a kde si každý najde to své.

Gendarmenmarkt: Náměstí s francouzským šarmem

Gendarmenmarkt je jedním z nejkrásnějších náměstí v Berlíně, které na vás dýchne atmosférou Paříže. Náměstí leží v centru města, v blízkosti ostrova Museum Island. Jeho dominantou jsou tři monumentální stavby: Konzerthaus (Koncertní dům), Francouzský kostel a Německý kostel.

Konzerthaus, původně Národní divadlo, je nádhernou ukázkou klasicistní architektury. Dnes je domovem Berlínské filharmonie a nabízí bohatý program koncertů klasické hudby. Francouzský a Německý kostel, postavené na počátku 18. století pro francouzské a německé protestantské komunity, dodávají náměstí symetrii a eleganci.

Gendarmenmarkt je oblíbeným místem setkávání Berlíňanů i turistů. Vychutnejte si procházku po náměstí, obdivujte architekturu okolních budov a nasajte jedinečnou atmosféru. V letních měsících se náměstí promění v open-air scénu s koncerty a divadelními představeními. V prosinci se zde konají jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v Berlíně, kde si můžete vychutnat tradiční svařené víno a nakoupit vánoční ozdoby.

Tiergarten: Zelené srdce německé metropole

V samém srdci Berlína se rozkládá zelená oáza klidu a pohody – Tiergarten. Tento rozlehlý park, jehož název v překladu znamená „Zvěřinec“, je oblíbeným místem odpočinku Berlíňanů i turistů. Jeho historie sahá až do 16. století, kdy sloužil jako lovecká obora. Dnes je Tiergarten domovem mnoha památek, jezer a zelených ploch, které lákají k procházkám, piknikům a dalším aktivitám.

Porovnání památek v Berlíně
Památka Výška (m) Rok dokončení Styl
Televizní věž 368 1969 Moderní
Braniborská brána 26 1791 Klasicistní
Říšský sněm 47 1894 Neorenesanční

Dominantou parku je bezesporu Vítězný sloup, z jehož vrcholu se otevírá úchvatný výhled na Berlín. Nedaleko se nachází také zámek Bellevue, sídlo německého prezidenta. Milovníci umění by neměli vynechat návštěvu Nové národní galerie, která se pyšní sbírkou moderního umění. V Tiergarten se nachází i řada soch a památníků, například památník padlých sovětských vojáků.

památky v berlíně

Park je protkán sítí cest a stezek, které jsou ideální pro pěší i cyklisty. Návštěvníci se mohou projet na loďce po jezeře Neuer See nebo si odpočinout v jedné z mnoha zahradních restaurací. Tiergarten je zkrátka ideálním místem, kde si odpočinout od ruchu velkoměsta a užít si klidnou atmosféru zeleně.

Olympijský stadion: Dějiště olympiády 1936

Olympijský stadion v Berlíně, svědek Letních olympijských her v roce 1936, je impozantní stavbou s bohatou a kontroverzní historií. Nachází se v západní části Berlína a je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou. Původně postavený pro nacistickou propagandu, stadion se stal symbolem rozděleného Německa během studené války. Dnes je Olympijský stadion významným sportovním a kulturním centrem, které hostí řadu akcí, od fotbalových zápasů a koncertů až po kongresy a výstavy.

Prohlídka stadionu nabízí fascinující pohled do minulosti i současnosti. Návštěvníci se mohou projít po stopách sportovních legend, dozvědět se více o architektuře stadionu a jeho proměně v čase. Zajímavostí je i možnost navštívit Olympijský park, rozlehlý areál s jezery, sochami a dalšími sportovišti.

Ať už jste fanoušci sportu, historie nebo architektury, Olympijský stadion v Berlíně vás jistě zaujme. Je to místo s neopakovatelnou atmosférou, které vám umožní nahlédnout do minulosti a zároveň obdivovat moderní tvář Berlína.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: karelcapek

Tagy: památky v berlíně